Марунич: Влада у змозі набратися сміливості й ухвалити рішення повернути формулу "Роттердам плюс"
Як засвідчила практика, формула "Роттердам плюс" була дієвим механізмом зрозумілого і прозорого ціноутворення на енергетичному ринку України, заявив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич.
Україна може стабілізувати сферу енергетики, якщо поверне формулу "Роттердам плюс", заявив співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич 2 липня в блозі на сайті "Корреспондент".
"Влада у змозі набратися сміливості й ухвалити рішення повернути формулу "Роттердам плюс". Як тимчасову міру. Як показала практика, це був дієвий механізм зрозумілого і прозорого ціноутворення на енергетичному ринку України. Затверджений НКРЕКП порядок дозволяв утримувати ціну на вугілля для українських споживачів на рівні 1700 грн за тонну. Після його скасування із другого півріччя минулого року вартість вугілля підскочила до 1900 грн за тонну", – написав Марунич.
У підсумку споживачі за друге півріччя 2019-го зазнали збитків на суму 4,4 млрд грн, зазначив він.
Формула "Роттердам плюс" діяла для розрахунку вартості вугілля з метою встановлення прогнозу вартості електроенергії виключно для промислових споживачів у 2016–2019 роках. Вона передбачала включення вартості доправлення вугілля від хабів Амстердам – Роттердам – Антверпен на все вугілля. Формулу скасували 1 липня 2019 року із запровадженням ринку електроенергії. Після цього ціна вугілля та електроенергії для промисловців зросла.
Ціну на газ для населення з лютого 2020 року встановлюють за аналогічною формулою "Амстердам плюс". Уряд Олексія Гончарука запровадив, а уряд Дениса Шмигаля затвердив у меморандумі із МВФ цей підхід для визначення ціни газу для населення. Він передбачає включення вартості доправлення газу з Нідерландів – біржі TTF.