Масі Найєм: Якщо не буде нових підозр, ГПУ зобов'язана попросити суд скасувати вже ухвалені вироки і повернути справу Гандзюк на додатковий розгляд
Якщо Генпрокуратура не оголосить підозр новим фігурантам справи про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк, отже, п'ятеро засуджених виконавців злочину не виконали своєї частини угоди зі слідством, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" адвокат Масі Найєм.
Якщо найближчим часом не буде оголошено підозри новим фігурантам справи про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк, Генеральна прокуратура України зобов'язана звернутися до суду з проханням скасувати вироки, ухвалені п'ятьом засудженим виконавцям злочину, і повернути справу на подальший розгляд. Про це виданню "ГОРДОН" сказав адвокат Масі Найєм, коментуючи заяву спікера ГПУ Андрія Лисенка про те, що у прокуратури немає доказів причетності до замовлення нападу на Гандзюк екс-голови Херсонської облдержадміністрації Андрія Гордєєва та його колишнього заступника Євгена Рищука.
"ГПУ не може говорити, що в неї є чи немає доказів стосовно осіб, яким не оголошено підозру. Це із самого початку означає, що якщо докази є, вони розкриють таємницю досудового розслідування. А якщо їх немає – це теж погано. Тому що угода зі слідством, яку уклали засуджені особи, передбачала одержання доказів, які вкажуть на замовників. Може, звісно, це не Гордєєв і не Рищук. Але якщо найближчим часом не буде нових підозр, ГПУ зобов'язана попросити суд скасувати вже ухвалені вироки і повернути справу на додатковий розгляд. Якщо ми не побачимо оголошення нових підозр, отже, уже засуджені особи дістали терміни менші, ніж мали. Адже виходить, що вони не виконали своєї частини зобов'язань у межах угоди. У такому разі – одержуйте від семи до 10 років", – зазначив адвокат.
За його словами, активісти не залишать без уваги перебіг розслідування, поки не з'явиться інформація про замовників нападу.
"Поки план дій такий: ми чекаємо день-два. На скільки вистачить терпіння. Якщо ГПУ знову скаже: "Хлопці, вибачте, але ми нічого не можемо зробити, усім до побачення", то це повертає нас до питання про ймовірний злив справи. Це неправильно, тому ми порушуватимемо тему знову і знову, поки не почуємо відповідей. Питання в тому, чи дадуть п'ятеро організаторів убивства інформацію про замовників, і якщо дадуть – чи використає її Генпрокуратура? Адже не виключено, що засуджені можуть указати на того самого Рищука чи Гордєєва. Шанси, що все буде нормально, є, але як буде насправді – подивимося. Можливу зміну глави ГПУ в контексті розслідування цієї справи я розглядаю, швидше, позитивно", – резюмував Найєм.
Гандзюк облили сірчаною кислотою вранці 31 липня 2018 року біля під'їзду її будинку в Херсоні. Вона дістала хімічні опіки 30% тіла, кислота потрапила на спину, голову, руку, а також в око. 4 листопада активістка померла.
За підозрою у скоєнні злочину заарештували колишнього помічника народного депутата від Блоку Петра Порошенка Миколи Паламарчука Ігоря Павловського, а також учасників АТО Сергія Торбіна, Володимира Васяновича, В'ячеслава Вишневського, Віктора Горбунова і Микиту Грабчука. Ще одного підозрюваного, Олексія Левіна, заочно заарештовано, за попередньою інформацією, він переховується в Домініканській Республіці. Генпрокурор України Юрій Луценко називав його головним фігурантом справи.
Згідно зі схемою, яку продемонстрував 11 лютого Луценко, голова Херсонської облради Владислав Мангер замовив і частково оплатив напад на Гандзюк.
На початку квітня Торбіну, Вишневському, Горбунову, Васяновичу і Грабчуку змінили підозру з участі в убивстві на умисне завдання тяжких тілесних ушкоджень. Вони визнали провину і уклали угоду зі слідством.
Павловському тепер інкримінують не організацію вбивства, а приховування злочину, що передбачає м'якше покарання. Мангеру підозру замінили із замовлення вбивства на замовлення побиття. Чиновник перебуває на волі.
Імена Гордєєва та Рищука також називали активісти та родичі Гандзюк у зв'язку з їхньою ймовірною причетністю до замовлення вбивства активістки.
6 червня суд засудив Торбіна до шести з половиною років позбавлення волі, Грабчука – до шести років, Васяновича і Вишневського – до чотирьох років, Горбунова – до трьох років в'язниці.
Сьогодні під будівлею ГПУ зібралися активісти з вимогою оголосити підозри замовникам убивства Гандзюк. Вони тримали плакати з іменами Гордєєва та Рищука.