Мін'юст України передав до Генпрокуратури запит Грузії на екстрадицію Саакашвілі
Екс-президент Грузії і колишній голова Одеської обласної держадміністрації Михайло Саакашвілі проходить за чотирма кримінальними провадженнями, які веде грузинська прокуратура, повідомив заступник міністра юстиції України Сергій Петухов.
Міністерство юстиції України передало в Генеральну прокуратуру матеріали для проведення екстрадиційної перевірки щодо екс-президента Грузії і колишнього голови Одеської обласної держадміністрації Михайла Саакашвілі. Про це 5 вересня заявив заступник міністра юстиції Сергій Петухов. Його брифінг транслював телеканал "112 Україна".
За словами чиновника, Україна отримала від Головної прокуратури Грузії запит про розшук, узяття під варту та екстрадицію Саакашвілі.
Петухов зазначив, що, за даними грузинської прокуратури, Саакашвілі "виступає як обвинувачений у чотирьох кримінальних провадженнях, порушених за такими статтями Кримінального кодексу Грузії":
- ст. 182 – "привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном";
- ст. 333 і ст. 117 – "зловживання службовими повноваженнями, учинене шляхом насильства або із застосуванням зброї";
- ч. 2 ст. 332 – "зловживання службовим становищем посадовою особою".
"Постановою судді колегії з кримінальних справ Тбіліського міського суду від 2 серпня 2014 року щодо Саакашвілі було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Постановою старшого прокурора Головної прокуратури Грузії від 4 серпня 2014 року у зв'язку з ухиленням від прибуття до слідчого органу і невстановленням місця перебування Саакашвілі його було оголошено у розшук", – розповів Петухов.
У запиті Головної прокуратури Грузії, стверджує заступник міністра юстиції, містяться гарантії, що Саакашвілі не буде притягнуто до відповідальності за злочини, не передбачені запитом, і що його не видадуть третій державі без згоди України.
На запитання журналістів, чому саме зараз українська влада вирішила розглянути запит про екстрадицію екс-президента Грузії, Петухов не відповів.
До цього міністр юстиції Грузії Тея Цулукіані заявляла, що Україна відмовила у видаванні Саакашвілі у 2014 і 2015 роках.
26 липня, коли політик перебував у США, Державна міграційна служба України повідомила, що президент Петро Порошенко видав указ про втрату українського громадянства Саакашвілі через неправдиві дані, які той надав під час набуття громадянства. Зокрема, не поінформував, що на території Грузії його заочно заарештовано.
1 серпня Саакашвілі заявив, що сподівається на порядність українських громадян, які не допустять його екстрадиції до Грузії, якщо він повернеться в Україну. За словами політика, він готовий відстоювати своє українське громадянство в суді і не проситиме притулку у США.
7 серпня політик повідомив, що під час вильоту зі США і прибуття до Польщі у нього не виникло проблем із використанням українського паспорта.
У Польщі в інтерв'ю "Радио Свобода" Саакашвілі анонсував поїздку із сім'єю "в одну з європейських країн", після чого мав намір вирушити в Брюссель і "кілька інших європейських країн" для зустрічей з їхніми лідерами.
8 серпня Саакашвілі виїхав із Польщі і прибув у Литву. 4 вересня відвідав столицю Данії Копенгаген.
Екс-глава Одеської ОДА стверджує, що повернеться в Україну 10 вересня через митний пункт "Краковець".
"З нами буде багато журналістів, з нами будуть депутати, мене хочуть супроводжувати українці, які живуть у Польщі", – зазначив він.