Місія ООН із прав людини закликала Україну розробити спеціальний закон про захист мовних прав меншин
За словами голови моніторингової місії ООН із прав людини Фіони Фрейзер, в Україні мають розробити спеціальний закон, який забезпечить баланс між захистом мовних прав меншин і збереженням державної мови як засобу суспільного єднання.
Моніторингова місія Організації Об'єднаних Націй із прав людини закликає Україну розробити спеціальний закон про захист мовних прав національних меншин, заявила на брифінгу 13 червня голова місії в Україні Фіона Фрейзер. Відео брифінгу опубліковано на сторінці Ukraine Crisis Media Center у YouTube.
"Закон про забезпечення функціонування української мови як державної ухвалили у квітні. Тоді як у держави є легітимне право посилювати роль офіційної мови, має бути розроблено спеціальний закон, який забезпечить належний баланс між захистом мовних прав меншин і збереженням державної мови як засобу суспільного єднання", – сказала Фрейзер.
25 квітня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні й у цілому законопроект №5670-д про забезпечення функціонування української мови як державної. "За" проголосувало 278 депутатів Верховної Ради.
14 травня документ підписав спікер парламенту Андрій Парубій, наступного дня закон підписав колишній президент Петро Порошенко.
У законі зазначено, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус передбачає обов'язкове використання української мови по всій країні в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сфери приватного спілкування та релігійних обрядів.
Президент України Володимир Зеленський заявляв наприкінці квітня, що цей закон, на його думку, ухвалили "без широкого обговорення із громадськістю". "Після мого вступу на посаду президента буде зроблено ретельний аналіз цього закону, щоб переконатися, що в ньому дотримано всі конституційні права й інтереси всіх громадян України. За підсумками аналізу буду реагувати відповідно до конституційних повноважень президента України та в інтересах громадян", – сказав Зеленський.
21 травня глава Адміністрації Президента Андрій Богдан сказав, що влада не припинятиме спроб оскаржити закон у Конституційному Суді України.
Представник президента України у Верховній Раді Руслан Стефанчук заявив, що до закону про функціонування української мови як державної можуть внести правки, якщо це буде потрібно для його реалізації на практиці.