"Місце ветеранів поруч з українськими аграріями". Білецький анонсував акцію протесту
Продаж по 50 тис. га в одні руки за повної відсутності реєстру і програм для невеликих фермерів означатиме розпродаж землі західним корпораціям, заявив глава "Національного корпусу" й екскомандир добровольчого полку "Азов" Андрій Білецький.
"Національний корпус" і ветерани ООС приєднаються до мітингу українських аграріїв проти зняття мораторію на продаж сільськогосподарської землі. Акція розпочнеться під стінами Верховної Ради 17 грудня о 9.30. Партійці пообіцяли стати на бік фермерів і захистити їх від "розпродажу української землі", заявив глава "Національного корпусу" й екскомандир добровольчого полку "Азов" Андрій Білецький у відеозверненні, опублікованому на його YouTube-каналі.
"У 2014 році, коли армії та добровольцям була потрібна допомога, одними з перших, хто відгукнувся, були українські селяни й українські фермери. Не величезні аграрні корпорації, а саме дрібний і середній фермер. Сьогодні ці люди потребують нашого захисту і нашої допомоги. Так звана реформа з відкриттям ринку землі, яку продає країні влада, насправді є смертю українського фермера і селянина. По 50 тис. га в одні руки при повній відсутності реєстру, при відсутності будь-яких програм, які б дали можливість невеликому фермеру купити землю, буде значити тільки одне: розпродаж землі західним корпораціям", – заявив Білецький.
Лідер "Національного корпусу" підкреслив, що раніше президент Володимир Зеленський обіцяв ухвалювати значущі для держави рішення, такі як зняття мораторію на продаж сільськогосподарської землі, лише через проведення всенародного референдуму. Через це Білецький звернувся до парламентської більшості і глави держави з вимогою виконати обіцянку.
"Зеленський багато говорив про референдуми і багато говорив про народовладдя. То хочеться побажати йому бути чесним до кінця і провести референдум щодо продажу землі. І всі ми чудово знаємо, що 70% українського населення однозначно проти продажу землі. Тому завтра, 17 грудня, о 9.30 фермери, аграрії, селяни виходять під Верховну Раду. Місце патріотів і ветеранів, думаю, що разом із ними. Ми будемо виходити, будемо говорити, будемо діяти, щоб довести так званим слугам народу українську думку: не продавайте українську землю", – повідомив Білецький.
Із 2002 року в Україні діє мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила його до 2020 року.
У вересні 2019 року Зеленський доручив Кабінету Міністрів розробити законопроєкт про введення у країні ринку землі сільськогосподарського призначення. Уряд подав у Раду проєкт закону №2178 25 вересня, але в першому читанні 13 листопада парламент ухвалив альтернативний законопроєкт №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення" авторства депутатів від "Слуги народу". Документ не підтримали парламентські фракції "Батьківщина", "Опозиційна платформа – За життя", "Європейська солідарність", "Голос", а також депутатська група "За майбутнє".
У документі зазначено, що після зняття мораторію одна людина може придбати не більше ніж 213 тис. га землі. Уповноважений президента України із земельних питань Роман Лещенко повідомив, що питання ліміту до другого читання переглянуть.
Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року. Зеленський пообіцяв, що питання про можливість продажу землі іноземцям винесуть на всеукраїнський референдум.
Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного із 22-го до 25 листопада, ухвалення Верховною Радою в першому читанні законопроєкту про ринок землі підтримують 28,7% респондентів, не підтримують 65,4%. Якби референдум про ринок землі проводили найближчої неділі, "за" проголосували б 22% опитаних, "проти" – 59%.
4 грудня глава парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що Рада може розглянути законопроєкт у другому читанні в період із 17-го до 20 грудня.