Москаль заявив, що саботував реформи Порошенка на Закарпатті
За словами колишнього глави Закарпатської області Геннадія Москаля, він не втілював на Закарпатті реформ українського уряду за п'ятого президента Петра Порошенка, тому що "робив так, як потрібно людям".
Колишній голова Закарпатської облдержадміністрації Геннадій Москаль заявив, що саботував проведення реформ, які впроваджував уряд України за часів п'ятого президента Петра Порошенка.
Він сказав про це в інтерв'ю виданню "Главком", опублікованому 17 січня, відповідаючи на запитання, чому отримав від Угорщини державну нагороду.
За словами Москаля, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан не критикував його, бо він "не слухав Київ" і "робив так, як потрібно людям".
"Я, можливо, навіть більше не любив наш уряд, ніж Віктор Орбан. Я не втілював ніякі реформи, я саботував це все, бо це все було від лукавого, закон про освіту і тому подібне. Це дурниці. Люди абсолютно відірвалися від життя (попередня влада) і забули, що кожна область має свої історичні можливості", – сказав він.
Москаль розповів про відвідини румунського села в Закарпатській області, де йому показали місцеву школу.
"В Австрії, яка сюди прийшла, був предмет німецька мова, яка викладалася німецькою. А от усі інші предмети викладалися румунською. Потім була Австро-Угорщина. Державна мова там німецька, а всі предмети викладалися на румунській мові... І ось прийшов Радянський Союз у 1946 році, тут мову вибирали, російськомовні школи були, україномовні, румунські. І мову можна було вибрати, яку вивчити, і школу також, або російську, або українську. Нещодавно у нас прийшли [ексміністерка освіти Лілія] Гриневич із [ексміністром закордонних справ Павлом] Клімкіним і захотіли, щоб усі предмети викладалися українською. А де ж знайти педагогів, як їх перенавчити?" – додав він.
Відносини України та Угорщини погіршилися після голосування Верховною Радою за закон "Про освіту". Закон у другому читанні та в цілому ухвалили 5 вересня 2017 року, він набув чинності 28 вересня. Згідно з нормами цього документа, розширено використання державної мови у шкільному навчанні. Угорщина висловила занепокоєння про майбутнє угорської меншини в Україні. У Будапешті блокують засідання комісії Україна – НАТО на найвищому рівні і заявляють, що готові протистояти євроатлантичній інтеграції України, поки до закону не внесуть зміни.
Водночас Орбан підкреслював у листопаді 2018 року, що підтримує Україну в протистоянні з Росією.
Українська сторона пояснювала, що в угорських школах Закарпаття українську мову викладали в таких мізерних обсягах, що після закінчення школи більшість молодих угорців майже її не розуміє. Тому в них виникають проблеми під час вступу в українські університети та пошуку роботи.
Москаля призначили головою Закарпатської облдержадміністрації у липні 2015 року, він пішов у відставку навесні 2019-го. До цього очолював Луганську військово-цивільну обласну адміністрацію, був депутатом Верховної Ради шостого і сьомого скликань.