МЗС України: Надання Україні летальної зброї засвідчить повну відданість держав – підписантів Будапештського меморандуму взятим зобов'язанням
У Міністерстві закордонних справ України заявили, що країна "високо цінує" дії США, Великобританії і Франції, які підтверджують підтримку територіальної цілісності та суверенітету і вживають заходів у відповідь на агресію РФ проти України.
Україна, підписавши Будапештський меморандум 1994 року, зробила унікальний внесок у справу глобального ядерного роззброєння та стабільності. Про це йдеться в заяві Міністерства закордонних справ України на честь річниці підписання документа.
"Російська збройна агресія проти України є грубим порушенням міжнародного права і положень Будапештського меморандуму. У зв'язку з відмовою України від ядерної зброї, у статті 2 Росія зобов'язалася утримуватися від загрози силою чи використання сили проти територіальної цілісності або політичної незалежності України і надала міжнародно-правові зобов'язання, що ніяка її зброя ніколи не буде використовуватися проти України", – ідеться в повідомленні.
У МЗС зазначили, що Україна "високо цінує" дії США, Великобританії і Франції, які підтверджують підтримку територіальної цілісності та суверенітету України і вживають заходів у відповідь на агресію РФ проти України.
У міністерстві також висловили впевненість, що надання Україні летальної зброї може стати "ефективною відповіддю на зростаючу загрозу з боку РФ".
"Це засвідчить повну відданість держав – підписантів Будапештського меморандуму взятим зобов'язанням і зміцнюватиме архітектуру європейської безпеки, невід'ємним елементом якої є меморандум", – ідеться в заяві.
Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Крім цього, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. Натомість Україна відмовилася від свого ядерного статусу.
Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.