МЗС України закликало до продовження дії Договору про відкрите небо
США оголосили про намір вийти з Договору 1992 року про спостережні польоти. Роль та ефективність угоди знижується через неможливість здійснювати міжнародний моніторинг військової активності РФ на Донбасі та в Криму, але режим відкритого неба необхідно зберегти, заявили в українському МЗС.
Україна зацікавлена у збереженні Договору про відкрите небо, але за умови його сумлінного виконання всіма без винятку учасниками. Про це йдеться в коментарі Міністерства закордонних справ України у зв'язку з наміром Сполучених Штатів вийти з угоди.
Позицію США взято до уваги, ідеться в заяві, опублікованій 23 травня на сайті МЗС.
Режим відкритого неба допоміг реалізувати резолюцію Генеральної Асамблеї ООН "Проблема мілітаризації АР Крим та міста Севастополя (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів", зазначили у відомстві. Крім того, спостережні польоти за участю багатонаціональної команди іноземних інспекторів уздовж північного узбережжя Криму сприяли "нормалізації поведінки РФ у цих водах", вважають у МЗС.
"Проте, починаючи з 2015 року, роль та ефективність Договору про відкрите небо у цілому поступово знижується через неможливість здійснювати міжнародний повітряний моніторинг за військовою активністю РФ у найбільш критичних для безпеки України районах – над тимчасово окупованою територією АР Крим і міста Севастополь, Донецької та Луганської областей унаслідок їх окупації Росією та заборони польотів над ними, як і над ділянками території РФ, прилеглими до державного кордону України", – пояснили дипломати.
Як наголошують у коментарі, Україна закликає всі держави, які беруть участь в договорі, докласти максимальних зусиль заради збереження верифікаційного режиму відкритого неба.
Договір про відкрите небо уклали 1992 року в Гельсінкі. Він дозволяв країнам-підписантам проводити неозброєні спостережні польоти над територіями одне одного.
21 травня президент США Дональд Трамп підтвердив, що за шість місяців США вийдуть із Договору про відкрите небо через те, що Росія постійно порушує його. Як заявив держсекретар США Майк Помпео, РФ перетворила угоду на "інструмент залякування і погроз".