На Мендель написали заяву в поліцію
Прессекретарка президента України Юлія Мендель перешкоджала професійній діяльності кореспондента Radio Free Europe / Radio Liberty Крістофера Міллера і журналіста "Радіо Свобода" Сергія Андрушка, заявив журналіст і телеведучий Данило Яневський. На його думку, дії спікерки глави держави мають ознаки кримінального злочину.
7 жовтня журналіст і телеведучий Данило Яневський заявив, що написав у поліцію заяву проти прессекретарки президента України Володимира Зеленського Юлії Мендель.
"Із відкритих джерел (мережа інтернет) мені стало відомо про вчинення злочину службовою особою – прессекретарем президента України, громадянкою Мендель Юлією Володимирівною", – написав він у заяві, текст якої опублікував у Facebook.
Яневський указав на інцидент, який стався у вересні, коли Мендель не дала журналісту "Радіо Свобода" Сергієві Андрушку поставити запитання Зеленському.
"Дії прессекретаря президента є протиправними з точки зору кримінального законодавства, оскільки, застосувавши фізичний вплив на журналіста, прессекретарем допущено умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності", – написав Яневський.
У своїй заяві він зазначив, що Мендель здійснила напад на журналіста, перевищила посадові повноваження й "умисно порушила право журналіста на вільне збирання інформації".
Яневський зауважив, що цей інцидент не поодинокий. Він нагадав про випадок із кореспондентом Radio Free Europe / Radio Liberty Крістофером Міллером, коли Мендель відтягнула журналіста від Зеленського.
"Вищевказане свідчить про систематичний характер протиправної діяльності службової особи, що загрожує інтересам держави, суспільства, основам та принципам громадянського суспільства, створює негативний образ держави Україна за кордоном", – ідеться в заяві.
На думку Яневського, дії Мендель мають ознаки складу злочину, передбаченого ч. 2, ч. 3 ст. 171 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній професійній діяльності журналістів).
У вересні щонайменше троє журналістів заявило про неналежну поведінку Мендель. Спікерку глави держави, зокрема, звинувачували в тому, що вона відштовхувала представників ЗМІ від Зеленського. Такі інциденти сталися із Сергієм Андрушком і Крістофером Міллером. Схожа ситуація трапилася також із журналісткою видання LB.ua Наталією Шимків. За словами Шимків, Мендель штовхала її в аеропорту "Бориспіль", коли там зустрічали звільнених українських моряків та політв'язнів.
Після того як стало відомо про ці три інциденти, 28 вересня голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко заявив, що прессекретарка глави держави не має права фізично перешкоджати роботі представників ЗМІ, а журналісти не повинні миритися з "відштовхуванням-відтягуванням" із боку Мендель.
30 вересня рух "Медіа за усвідомлений вибір" заявив, що Зеленський має публічно прокоментувати конфліктні ситуації між Мендель і представниками ЗМІ, спільнота незалежних журналістів "Ініціатива 34" закликала главу держави звільнити Мендель. Журналісти очікували вибачень від прессекретарки президента.
Мендель у коментарі Bihus.info назвала скандал зі звинуваченнями на її адресу цькуванням і залякуванням. Зеленський поки не коментував цих інцидентів, проте на одному з брифінгів запитав прессекретарку, "чи не штовхала вона кого-небудь".