На сайті парламенту зареєстрували петицію про скасування мовного закону

Автор також перерахував вимоги до Верховної Ради, серед яких ухвалення постанови про скасування рішення ухвалити закон
Фото: Верховна Рада України / Facebook

Документ підписала директор Інституту правової політики і соціального захисту імені Ірини Бережної Олена Бережна і координатор руху "Захистимо російську мову в Україні" Андрій Іванов, який став ініціатором петиції.

На сайті Верховної Ради 2 травня було опубліковано петицію "Щодо зупинення рішення Верховної Ради України про прийняття проекту закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Документ підписала директор Інституту правової політики і соціального захисту імені Ірини Бережної Олена Бережна і координатор руху "Захистимо російську мову в Україні" Андрій Іванов, який став ініціатором петиції.

Підписанти вважають, що закон про функціонування української мови як державної може призвести до порушення окремих статей Конституції України та норм Європейської хартії про регіональні мови.

"Шоковані прийняттям Верховною Радою України рішення про прийняття в цілому проекту закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", уважаємо, що він порушує статті 10, 24, 34, 53 Конституції України, які гарантують рівні права всім громадянам України, незалежно від їх мовної приналежності, а також норми Європейської хартії про регіональні мови, є дискримінаційним до російськомовних громадян та інших громадян меншин, у тому числі жителів Закарпаття", – ідеться в тексті петиції.

Автор також перерахував вимоги до Верховної Ради, серед яких – ухвалення постанови про скасування рішення ухвалити закон і заборона спікеру підписувати його до закінчення терміну, встановленого законодавством для збору 25 тис. підписів на підтримку електронної петиції. Збір підписів буде завершено через 91 день.

25 квітня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект №5670-д про забезпечення функціонування української мови як державної. "За" проголосували 278 депутатів Верховної Ради. Документ ухвалили з поправками, озвученими нардепом від "Народного фронту", головою парламентського комітету з питань культури і духовності Миколою Княжицьким під стенограму.

Закон передбачає, що українська – єдина державна мова в Україні. Цей статус означає обов'язкове використання української мови по всій країні в органах державної влади і місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя. Дія закону не поширюється на сферу приватного спілкування та релігійних обрядів.

На сайті Раді зареєстровано постанови про скасування голосування №5670-д-П нардепів від Опозиційного блоку Олександра Вілкула та Вадима Новинського, №5670-д-П1 позафракційних депутатів Юрія Бойка і Юлія Іоффе та парламентаріїв від Опозиційного блоку Василя Німченка, Нестора Шуфрича та Михайла Папієва, №5670-д-П2 нардепа від Опозиційного блоку Сергія Долженкова і №5670-д-П3 позафракційного нардепа Сергія Дунаєва та його колег з Опозиційного блоку Папієва та Миколи Скорика.

Глава парламенту Андрій Парубій 26 квітня заявив, що Рада розгляне ці постанови 14 травня, і якщо їх не буде підтримано, він невідкладно підпише закон про мову і передасть його на підпис президенту.