На саміті в Парижі розмови відбувалися на підвищених тонах – МЗС РФ
За словами заступника глави МЗС РФ Андрія Руденка, на саміті в Парижі в нормандському форматі були спроби серйозно змінити Мінські угоди, але цьому нібито завадила "твердість" російського президента Володимира Путіна.
На саміті глав держав нормандського формату, що відбувся 9 грудня в Парижі, розмова іноді відбувалася на підвищених тонах. Про це 13 грудня в міжнародному дискусійному клубі "Валдай" заявив заступник міністра закордонних справ РФ Андрій Руденко, повідомляє РБК.
"Як мені говорили учасники дискусії, дійсно розмова була на високих тонах, і якийсь час там навіть були ідеї серйозно переробити документ, який було погоджено у вересні (перші Мінські угоди було підписано у вересні 2014 року. – "ГОРДОН")", – сказав він.
За словами дипломата, такому повороту подій "завадила твердість" президента РФ Володимира Путіна.
"Дискусія, наскільки я можу уявити, була досить відвертою. Часом досить гостра, жорстка, особливо її закрита частина. Обговорювали всі питання, пов'язані з реалізацією мінського комплексу заходів. Сторони привезли із собою абсолютно різні базові підходи до проблеми", – зазначив Руденко.
Він стверджує, що змінити Мінські угоди намагався президент України Володимир Зеленський.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.
5 вересня 2014 року тристороння контактна група у складі представників України, Росії та ОБСЄ ухвалила 12 пунктів Мінських угод. Під ними поставили свої підписи також тогочасні ватажки бойовиків "ДНР" і "ЛНР".
12 лютого 2015 року було укладено другі Мінські угоди. Вони передбачають припинення вогню, відведення важких видів озброєння, моніторинг міжнародних спостерігачів, проведення місцевих виборів відповідно до українського законодавства, амністію учасникам конфлікту, звільнення та обмін полоненими, доступ гуманітарних місій для допомоги нужденним, повернення Україні контролю над кордоном, проведення в Україні конституційної реформи в частині децентралізації. Вимог повністю поки не виконано. З української сторони документ погодив на той час президент країни Петро Порошенко.
9 грудня 2019 року у Парижі відбувся перший за три роки саміт лідерів "Нормандської четвірки" – України, Франції, Німеччини та Росії щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Він тривав приблизно вісім годин. У межах саміту лідери держав провели двосторонні переговори, зокрема відбулася зустріч президента України Володимира Зеленського та російського лідера Володимира Путіна. Сторони домовилися до кінця року погодити повне припинення вогню та обмін утримуваними особами у форматі "всіх на всіх", обговорили розширення мандата спостережної місії ОБСЄ й анонсували новий саміт "Нормандської четвірки" за чотири місяці.
Під час саміту в Парижі канцлерка Німеччини Ангела Меркель висловила надію на те, що Мінські угоди переглянуть.