"Нафтогаз" не відмовиться від вимог до "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі – ЗМІ
Як заявило джерело "Інтерфакс-Україна", відмовлятися від вимог до "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі НАК "Нафтогаз України" не буде "за жодних обставин", оскільки поки що не напрацьовано рівноцінних альтернатив у газовому спорі з Росією.
НАК "Нафтогаз України" не стане відмовлятися від своїх вимог до "Газпрому" у Стокгольмському арбітражі, оскільки нічого рівноцінного сторони поки не напрацювали, повідомило 9 грудня "Інтерфакс-Україна" джерело в НАК.
"Готового рішення щодо обміну вимог "Нафтогазу" за минулим і поточним арбітражами на щось рівноцінне не напрацьовано. Просто відмовлятися від них компанія не буде за жодних обставин", – сказав співрозмовник агентства.
Він також зазначив, що виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко перебуває у складі української делегації в Парижі як представник НАК, яка веде переговори щодо укладення довгострокового контракту на транзит російського газу через українську територію.
За словами джерела, у разі ухвалення на нормандському саміті в Парижі якихось рішень щодо газової тематики, вони мають пройти процедуру погодження правлінням або акціонером "Нафтогазу".
"Очевидно, що будь-які значимі договори такого масштабу потребуватимуть погодження як мінімум правління, а як максимум – акціонера", – додав співрозмовник агентства.
10-річний контракт між Україною та Росією про постачання і транзит газу закінчується 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
У 2018–2019 роках провели чотири раунди тристоронніх газових переговорів на високому рівні: 17 липня 2018 року, 21 січня 2019 року, 19 вересня та 28 жовтня. Чергові переговори було заплановано на 5 грудня, але вони не відбулися. Крім того, Україна періодично проводить двосторонні переговори з Росією, їх узгоджено з європейською стороною, пояснювали в НАК "Нафтогаз Україна".
У "Нафтогазі" заявили, що під час тристоронніх переговорів російська делегація порушує питання перегляду рішень Стокгольмського арбітражу, згідно з якими "Газпром" має виплатити "Нафтогазу" $2,56 млрд.
Український уряд хоче укласти довгостроковий контракт на транзит газу з РФ до Європи. У "Нафтогазі" повідомили, що мають намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м&³3; газу щорічно протягом 10 років.
"Газпром", зі свого боку, пропонує продовжити чинний контракт або укласти новий строком на один рік. Водночас російський монополіст висуває низку умов для продовження транзиту газу через територію України: відмова обох сторін від взаємних претензій у міжнародному арбітражі і припинення всіх судових розглядів; скасування рішення Антимонопольного комітету України про штраф для "Газпрому" за порушення економічної конкуренції та відкликання клопотання "Нафтогазу" про ініціювання Єврокомісією розслідування проти "Газпрому".
Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель назвав цю пропозицію відверто неприйнятною. Він заявив, що Україна цієї зими не замерзне без транзиту російського газу.
9 грудня в Парижі відбудеться саміт у нормандському форматі щодо врегулювання ситуації на Донбасі за участю президента України Володимира Зеленського, російського лідера Володимира Путіна, президента Франції Еммануеля Макрона, канцлерки Німеччини Ангели Меркель.
Як заявив заступник глави Офісу президента України Кирило Тимошенко, в українську делегацію увійшли Вітренко й Оржель. "Знаю, що є питання щодо газу і так далі... При потребі вони будуть приймати участь в обговоренні питань газу й інших питань, що стосуються їх", – заявив Тимошенко.