"Нафтогаз" про переговори щодо транзиту: Із наближенням важливих дат тактика російської сторони змінюється
На переговорах про транзит газу Росію представляють "досвідчені переговірники", але Україна якісно підготувалася до зими, тому "загнати її в кут" неможливо, заявили в "Нафтогазі".
Росіяни можуть змінювати тактику під час переговорів у процесі наближення важливих дат. Про це заявили у Facebook НАК "Нафтогаз України", коментуючи двосторонні переговори про транзит російського газу через Україну, які відбулися 28 листопада.
"Важливе застереження. Досвід показує, що з наближенням до важливих дат тактика російської сторони змінюється кілька разів, і буде змінюватися ще. На тому боці – дуже досвідчені переговірники, які бачили з десяток наших урядів і мають широкий арсенал переговірних інструментів. Але ж і ми не раз бували в тому арсеналі і знаємо, що в ньому чого варте. Ми якісно підготувалися до цієї зими, і загнати нас у кут неможливо", – ідеться в повідомленні.
У "Нафтогазі" вважають, що "навіть коли росіяни змушені чимось поступатися, вони намагатимуться представити це як свою перемогу".
"Коли говорять про поступки, ніколи не завадить подивитися, чи немає в пакеті другого дна. Ми пам'ятаємо", – зазначили в українській компанії.
На переговорах 28 листопада були присутні представники "Нафтогазу" та "Газпрому".
"Із хорошого: ми нарешті отримали від росіян їхні коментарі щодо договору про приєднання мереж (interconnection agreement), який має бути укладений відповідно до європейських правил. Проєкт такого договору керівник ОГТСУ (ТОВ "Оператор газотранспортної системи України". – "ГОРДОН") передав "Газпрому" ще на тристоронній зустрічі у вересні, але досі жодної відповіді ми не мали. Такий договір є першим кроком до продовження транзиту, хоча до кінцевого рішення ще далеко", – пояснили в "Нафтогазі".
У компанії розповіли, що заплановану на 29 листопада зустріч у форматі Україна – ЄС – Росія "перенесли саме для того, щоб фахівці обох операторів проаналізували коментарі і дійшли згоди щодо тексту угоди".
"Ми наполягаємо на укладенні таких договорів інтерконекту з усіма операторами ГТС сусідніх країн Євросоюзу, із Молдовою та Росією. Вони є невід'ємною частиною європейських правил газового ринку, який впровадила Україна", – підкреслили в "Нафтогазі".
Зустріч у форматі Україна – Росія відбулася 28 листопада. У "Нафтогазі" підкреслили, що консультації було погоджено з Єврокомісією.
10-річний контракт між Україною та Росією про постачання і транзит газу спливає 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
Український уряд хоче укласти довгостроковий контракт на транзит газу із РФ до Європи. У НАК "Нафтогаз України" повідомили, що мають намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м&³3; газу щорічно протягом 10 років.
"Газпром", зі свого боку, пропонує продовжити чинний контракт або укласти новий строком на один рік. Водночас російський монополіст висуває низку умов для продовження транзиту газу через територію України: відмова обох сторін від взаємних претензій у міжнародному арбітражі і припинення всіх судових розглядів; скасування рішення Антимонопольного комітету України про штраф для "Газпрому" за порушення економічної конкуренції та відкликання клопотання "Нафтогазу" про ініціювання Єврокомісією розслідування проти "Газпрому".
Міністр енергетики України Олексій Оржель назвав цю пропозицію відверто неприйнятною. Він заявив, що Україна цієї зими не замерзне без транзиту російського газу.