"Найвисокопоставленіший російський агент, схоплений на місці злочину". Хто такий генерал-майор СБУ Шайтанов, обвинувачений у роботі на ФСБ G

"Найвисокопоставленіший російський агент, схоплений на місці злочину". Хто такий генерал-майор СБУ Шайтанов, обвинувачений у роботі на ФСБ
За попередньою інформацією, росіяни завербували Валерія Шайтанова понад шість років тому
Фото: Служба безпеки України / Facebook

Контррозвідка СБУ за обвинуваченням у роботі на російську ФСБ затримала генерал-майора Валерія Шайтанова, у минулому – одного з топкерівників спецпідрозділу "Альфа". Джерела у спецслужбах стверджують, що це один із найвисокопоставленіших агентів РФ в Україні, за посередництва якого здійснювали "зливання" секретних операцій у зоні АТО/ООС, а також планували теракти і вбивства. "ГОРДОН" зібрав головні відомості про Шайтанова, що значиться у  матеріалах справи під агентурним прізвиськом Бобиль.

ЩО СТАЛОСЯ

Удень 14 квітня на офіційній Facebook-сторінці СБУ з'явилося повідомлення про затримання українського "генерал-майора, який працював на ФСБ РФ".

"Контррозвідка Служби безпеки України провела резонансну спецоперацію з викриття високопоставленого агента ФСБ у вищих ешелонах влади. Так, сьогодні було затримано генерал-майора СБУ Валерія Шайтанова, якого підозрюють у державній зраді і вчиненні терористичних актів", – ішлося в повідомленні відомства.

"Ми провели складну, тривалу, багаторівневу спецоперацію. Це надважливе викриття СБУ за всю історію незалежності", – заявив голова служби Іван Баканов.

Генерал-майор СБУ Валерій Шайтанов у момент затримання. Фото: Служба безпеки України / Facebook

У повідомленні стверджували, що Служба безпеки зібрала достатню кількість доказів, які "переконливо свідчать – Шайтанов є агентом Федеральної служби безпеки Російської Федерації. Це підтверджують наявні матеріали справи, серед яких аудіо- та відеозаписи".

За добу Шевченківський районний суд Києва обрав Шайтанову запобіжний захід у вигляді двох місяців тримання під вартою – до 14 червня включно.

У ЧОМУ ОБВИНУВАЧУЮТЬ ШАЙТАНОВА

Наразі, доки триває досудове слідство, генерал-майору Шайтанову оголошена підозра за двома статтями Кримінального кодексу України – ст. 111 (державна зрада) і ст. 258 (терористичний акт). Йому загрожує до 15 років позбавлення волі.

Служба безпеки України наполягає, що "за завданням російських спецслужб" Шайтанов:

  • планував проведення терористичних актів на території України, за що мав отримати від представника ФСБ $200 тис. і паспорт громадянина РФ;
  • збирав і передавав російській стороні інформацію про секретні операції в зоні АТО/ООС та міжнародне співробітництво українських спецслужб у сфері національної безпеки і оборони;
  • збирав і передавав російській стороні інформацію про співробітників керівної ланки департаменту контррозвідки, оперативних підрозділів СБУ та Центру спеціальних операцій "Альфа", українських розвідувальних органів;
  • вербував старших офіцерів спеціальних і розвідувальних органів України для роботи на ФСБ;
  • планував убивство Адама Осмаєва, чеченського добровольця, командира батальйону Джохара Дудаєва, який воював на Донбасі. Для цього Шайтанов нібито найняв співробітника українських спецслужб, чийого імені не розголошують, але в матеріалах, оприлюднених СБУ, він фігурує як "Н".

За інформацією журналіста, засновника видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона, убивство добровольця Осмаєва стало б для генерал-майора "своєрідною розминкою, йому було доручено ліквідувати міністра внутрішніх справ Арсена Авакова". Журналіст із посиланням на свої джерела також повідомив, що ФСБ Росії завербувала Шайтанова до 2014 року, коли відносини між спецслужбами України і РФ були партнерськими.

Дмитро Гордон: "Зараз багато офіцерів шоковані. Вони кажуть, що тепер зрозуміло, чому ціла низка операцій, які проводили СБУ та Головне управління розвідки [Міністерства оборони], провалювалася, чому контррозвідка ФСБ ловила наших хлопців, чому багато офіцерів загинуло, чому про наші плани було відомо ФСБ. Як стверджують мої джерела, зливання відбувалося через генерала Шайтанова". Відео: Дмитрий Гордон / YouTube

Згідно з матеріалами СБУ, агентурне прізвисько Шайтанова – Бобиль, а його куратором із російського боку є полковник Ігор Єгоров – співробітник департаменту контррозвідувальних операцій першої служби ФСБ РФ, нагороджений медаллю "За повернення Криму". Це підрозділ, що спеціалізується на плануванні, організації та проведенні розвідувальних та диверсійно-терористичних акцій на території як України, так і інших держав.

У СБУ з'ясували, що агентурні зустрічі Шайтанова з російським куратором Єгоровим "та іншими залученими особами проводили на території європейських держав".

Фото: ssu.gov.ua

Журналіст Петро Шуклінов, який веде присвячений спецслужбам Telegram-канал "Катимся!", повідомив, що ФСБ Росії завербувала генерал-майора СБУ на "пиятиках і тренуваннях".

"Проводили тривале розроблення і спостереження. Навіть у країнах ЄС, куди виїжджав Шайтанов. Зустрічі [з кураторами із ФСБ] зафіксовано у Франції, Німеччині та Хорватії. У записаних розмовах Шайтанов розповідав куратору про "переворот 2014 року" та "майданутих". Єгоров завербував Шайтанова, як вважає СБУ, до 2014 року, під час заходів міжвідомчої взаємодії ФСБ і СБУ (пиятики, тренування)", – написав Шуклінов.

Український "24 канал" із посиланням на колишнього бійця "Альфи" повідомляє, що 2013 року Єгорова запросили командувати спільними навчаннями бійців ФСБ і СБУ: "Навчання були ініційовані президентом асоціації ветеранів "Альфи" Сергієм Скорохватовим та колишнім заступником начальника ЦСО "А" Костянтином Сіриком і організовані в обхід центрального апарату. Єгорова, за словами ветерана "Альфи", представили як бойового офіцера, який має великий досвід ведення війни на Кавказі. Саме під час цих навчань, за припущенням офіцера, Єгоров і завербував Шайтанова".

За даними СБУ, за участю генерал-майора Шайтанова ФСБ збиралася вбити українського добровольця Адама Осмаєва. На аудіозаписах, оприлюднених українською спецслужбою у YouTube, співробітник ФСБ Ігор Єгоров називає Осмаєва Капітаном або Марадоною. Доручення про ліквідацію добровольця Єгоров і Шайтанов обговорюють з агентом "Н". На одному із фрагментів офіцер СБУ каже, що його "дуже турбує закопування"; він просить агента після виконання замовлення знищити своє взуття. Відео: Служба безпеки України / YouTube

ХТО ТАКИЙ ШАЙТАНОВ І ЗА ЩО ВІДПОВІДАВ У СЛУЖБІ

Інформації про нього у відкритих джерелах дуже мало. Відомо, що Валерій Альбертович Шайтанов народився 56 років тому в Архангельській області Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки. Закінчив Рязанське вище повітряно-десантне училище.


Валерій Шайтанов. Фото: Служба безпеки України / Facebook

Він був першим заступником начальника 8-го управління Центру спеціальних операцій боротьби з тероризмом, захисту учасників кримінального судочинства та працівників правоохоронних органів СБУ (ЦСО "А", "Альфа").

Нагороджений:

– орденом "За мужність" III ступеня "за вагомий особистий внесок у зміцнення законності та правопорядку, бездоганне виконання військового і службового обов'язку щодо захисту державних інтересів України". Указ про нагородження підписав 20 березня 2008 року президент Віктор Ющенко;

– орденом Богдана Хмельницького III ступеня "за особистий внесок у зміцнення обороноздатності Української держави, мужність, самовідданість і високий професіоналізм, проявлені під час бойових дій при виконанні службових обов'язків". Указ про нагородження підписав 21 серпня 2015 року президент Петро Порошенко. За два дні, 23 серпня, полковника Шайтанова відзначили військовим званням генерал-майора.

За даними ексголови Закарпатської облдержадміністрації, колишнього голови Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Геннадія Москаля, а також за інформацією журналіста Юрія Бутусова, Шайтанов:

  • 18 лютого 2014 року під час Революції гідності керував штурмовою групою "Альфи", яка намагалася зачистити Будинок профспілок у центрі Києва, де перебували активісти Майдану;
  • у квітні 2014 року, коли на сході України почалися сепаратистські мітинги, у складі підрозділу "Альфа" СБУ проводив перемовини з Олександром Ходаковським, керівником терористичного формування "Восток";
  • 31 жовтня 2015 року керував групою затримання тодішнього голови партії УКРОП і колишнього заступника голови Дніпропетровської обласної держадміністрації Геннадія Корбана.

РЕАКЦІЯ СОЦМЕРЕЖ НА ЗАТРИМАННЯ ШАЙТАНОВА

Бутусов переконаний, що Шайтанов – "це найвисокопоставленіший російський агент, схоплений на місці злочину за роки війни". За словами журналіста, його зняли з посади заступника командира "Альфи" за відмову атакувати блокпости бойовиків навколо окупованого Слов'янська, але згодом поновив на посаді президент Порошенко.

"На жаль, в Україні діє система, коли навіть зрадники, бездарності і боягузи можуть успішно робити кар'єру, якщо вони демонструють політичну лояльність і виконують замовлення політиків. Тому не дивує, що зараз Шайтанов учасник штурму Майдану 2014-го – називає у телефонній розмові своїм російським кураторам Майдан "переворотом". Російська агентура діяла і діє у владі досі", – пише Бутусов у Facebook.

Волонтер Роман Сініцин вважає, що якщо інформація про шпигунську діяльність Шайтанова підтвердять, "то все дуже погано. Просто неймовірно погано. Людина із 2014-го знала про всі операції в АТО, навіть найсекретніші. Про всі. Та й не тільки в АТО".

Блогер Сергій Наумович закликав Офіс президента України в жодному разі не обмінювати Шайтанова, оскільки той "здатний багато що розповісти. І про операції російських спецслужб на території України в минулому, і про плановані, і розкрити агентурну мережу".

Юристка та експертка-кримінологиня Анна Маляр вважає, що інформація про Шайтанова свідчить лише про те, що громадянам України розраховувати немає на кого і самим доведеться захищати країну.

"Агент чи не агент, ми з вами ніколи не дізнаємося точно. Бо ніяких документів, які б це підтверджували або спростовували, нам не покажуть. Правду – як ці вербовки і співпраця відбуваються і хто з ким співпрацював – теж ніколи ніхто не розкриє. Бо тоді спецслужби втратять свою владу над суспільством. Усі сценарії, злиті зараз у ЗМІ про Шайтанова, – і про штурм Будинку профспілок, і про нагороди від Порошенка, і про керівництво спецопераціями в ОРДЛО, які провалювалися нібито через співпрацю із Кремлем, і про замовні вбивства, які начебто курирував Шайтанов, – усе це говорить тільки про одне: нам із вами розраховувати немає на кого. У людей при владі своя реальність, у них геть інші війни – за гроші і вплив. А ми ці війни бачимо під прикриттям непоганих шпигунських сценаріїв. І не забувайте, що "люди при владі" – це не завжди ті, кого ви бачите по телевізору. Тому захищати цю країну в широкому розумінні – не лише від РФ – доведеться нам самим", – переконана Маляр.

Відео: Служба безпеки України / YouTube