Найєм: В Україні є прояви расизму, і вони мають системний характер
Українцям ніяково визнати, що український расизм — це інший, спотворений бік пасіонарності суспільства, а якщо бути точнішим — тієї його частини, яка вважає себе виразником думки і волі всієї країни, вважає народний депутат від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм.
В Україні є прояви расизму, і вони мають системний характер. Таку думку висловив народний депутат від Блоку Петра Порошенка Мустафа Найєм в ефірі проекту "Програма дій" на "24 каналі", яка вийшла 29 червня. Політик опублікував відео у Facebook.
Він уважає, що українське суспільство в першу чергу повинно визнати, що расизм в Україні є.
"Визнавши це явище, його потрібно правильно кваліфікувати. Відкрито цьому протистояти – на вулицях, у суспільній дискусії, у відділеннях міліції і в судах. Тривалий час замість того, щоб викорінювати цю проблему, правоохоронці списували ксенофобію і расизм на ксенофобію чи витівки несвідомої молоді", – сказав Найєм.
Політик підкреслив, що багато справ поліція кваліфікувала просто, як хуліганство або в поодиноких випадках як особливо тяжкі злочини.
"Робили так із різних причин: складно довести, справа має негарний вигляд, псує статистику або імідж країни. У підсумку судили не расистів, не тих, хто інфікований міфічною ідеєю чистоти нації, а "хуліганів" і "малолітніх бешкетників", які, опинившись на волі, і далі продукували ксенофобію зі ще більшим завзяттям, оскільки головний їхній злочин система вважала за краще не помітити", – сказав Найєм.
Він уважає, що це проблема не тільки правоохоронців чи влади – це загальна проблема усього суспільства.
"Ми не любимо потворний бік свого відображення, воліємо відвертатися від неприємних фактів. Нам ніяково визнати, що український расизм – це інший, спотворений бік пасіонарності нашого суспільства. А якщо бути точнішим – тієї його частини, яка вважає себе виразником думки і волі всієї країни", – заявив Найєм.
Політик висловив сподівання, що розслідування погрому у Львові, який стався 23 червня, стане показовим.
"Сподіваюся, що ми не просто почуємо від правоохоронних органів ухильні заяви про "радикальні групи і настрої", а дістанемо підсумки реального розслідування діяльності та організації угруповань, які закликають до насильства за расовою або етнічною ознакою", – підкреслив Найєм.
23 червня учасники неонацистського угруповання "Твереза і зла молодь" атакували табір ромів на околиці Львова. Від ножових поранень загинув 24-річний чоловік, ще четверо людей, серед яких 10-річна дитина, дістали тілесні ушкодження. Усі жертви – роми із Закарпаття.
Спочатку правоохоронці повідомили, що затримали дев'ятьох львівських школярів та 20-річного організатора нападу. Їх повідомили про підозру.
Дії частини затриманих кваліфікували за п. 12 ч. 2 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство, вчинене групою осіб за попередньою змовою). Санкція статті – позбавлення волі на строк до 15 років або довічне ув'язнення.
25 червня двох зловмисників заарештували на 60 днів без права застави, наступного дня такий самий запобіжний захід суд обрав для імовірного організатора нападу і ще п'ятьох неповнолітніх.
Напад засудили в ООН, Парламентській асамблеї Ради Європи та посольстві США в Україні.