Наливайченко: У нинішньої влади немає політичної волі позбутися "ручної" спецслужби та зробити її українською, національною
У секторі безпеки України – провальна бездіяльність і непрофесіоналізм. Про це в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" заявив екс-голова СБУ та лідер руху "Справедливість" Валентин Наливайченко.
Новий закон про національну безпеку підтвердив, що у президента України Петра Порошенка немає бажання реформувати СБУ, заявив в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" екс-голова СБУ і лідер руху "Справедливість" Валентин Наливайченко.
"Мій висновок однозначний – у нинішньої влади немає політичної волі позбутися "ручної" спецслужби та зробити її українською, національною. У січні 2015 року, незважаючи на гостру фазу війни із РФ, я подав президенту законопроект, розроблений найкращими фахівцями у сфері безпеки. Ще 3,5 роки тому було визначено, що варто зробити для посилення сектору безпеки. Але досі в секторі безпеки я спостерігаю провальну бездіяльність і непрофесіоналізм. Окрім того, новий закон про нацбезпеку вкотре підтверджує: у глави держави немає ані найменшого бажання діяти. Національна безпека – це не політична іграшка. Давно можна було створити незалежні професійні підрозділи", – зазначив співрозмовник.
Наливайченко: Російські компанії роблять в Україні бізнес, рубль – у вільному обігу. Це удар у спину Сенцову, який голодує в російській в'язниці. Читайте повний текст інтерв'ю
Наливайченко нагадав, що пропонував зробити СБУ контррозвідкою, а всі інші функції, які виконували працівники служби, передати профільним міністерствам і відомствам.
"СБУ треба зробити контррозвідкою і створити єдиний бойовий антитерористичний центр у країні та підпорядкувати йому спеціальні, оперативні та оперативно-технічні підрозділи. Наразі це лише координаційний центр. Усі інші функції, які раніше були в СБУ, слід було передати до правоохоронних органів. Наприклад, главком "К", який досі займається боротьбою з корупцією й організованою злочинністю, передати до нової кримінальної поліції. Нині критикують міністра Арсена Авакова, мовляв, не може впоратися поліція. А ви чим допомогли? Ще приклад – Головне слідче управління СБУ. Державне бюро розслідувань, про яке вже два роки казки розповідають, досі не запрацювало і, прогнозую, не запрацює до виборів, тільки тому що немає політичної волі передати слідчі функції та молодих слідчих із СБУ й інших органів до цього бюро, щоб зробити слідство незалежним і зосередити його в єдиному державному органі", – розповів Наливайченко.
Верховна Рада України ухвалила закон щодо створення Служби безпеки України 25 березня 1992 року.
24 березня 2017 року президент України Петро Порошенко повідомив, що незабаром Рада нацбезпеки й оборони розгляне концепцію реформування СБУ "з використанням досвіду найкращих практик країн – членів НАТО".
21 червня 208 року Верховна Рада ухвалила закон про національну безпеку. Його підтримало 248 народних депутатів. Документ визначив повноваження державних органів у сферах нацбезпеки й оборони. В акті зазначено, що фундаментальними національними інтересами України є інтеграція в європейський простір, членство у Європейському союзі та НАТО.
Служба безпеки України має такі повноваження: протидія розвідувально-підривній діяльності проти України; боротьба з тероризмом; контррозвідувальний захист державного суверенітету, конституційного ладу і територіальної цілісності, оборонного та науково-технічного потенціалу, кібербезпеки, економічної та інформаційної безпеки держави, об'єктів критичної інфраструктури; охорона державної таємниці.
Закон набув чинності 8 липня.