Нардеп Дубіль: Більшість областей України залишиться без нових "швидких"
Влада планує 2019 року виділити з бюджету 922,57 млн грн для розвитку мережі екстреної медичної допомоги у п'яти областях і одному місті, тоді як реальна потреба оновлення всього автопарку та інфраструктури – 6,8 млрд грн, заявив народний депутат України, член фракції "Батьківщина" Валерій Дубіль.
Замість комплексного підходу до розвитку мережі екстреної медичної допомоги по всій території України влада планує виділити гроші тільки на п'ять областей і одне місто – і менше ніж половину від необхідної суми. Про це у блозі на сайті "КиевVласть" із заголовком "Більшість областей України залишиться без нових "швидких" написав народний депутат від "Батьківщини", член парламентського комітету з питань бюджету Валерій Дубіль.
За його словами, 2019 року влада планує запустити пілотний проект з оновлення матеріально-технічної бази екстреної медичної допомоги, на нього з бюджету виділяють 922,57 млн грн. Водночас, за підрахунками Дубіля, реальна потреба оновлення всього автопарку та інфраструктури – 6,8 млрд грн.
З огляду на потужності вітчизняних підприємств, які можуть виробляти і переобладнувати спеціальний медичний транспорт (1100 автомобілів на рік), цей проект можна було б реалізувати протягом трьох років, щорічно вкладаючи 2,3 млрд грн, написав народний депутат. Так можна було б забезпечити автомобілями та диспетчерськими центрами всю Україну, а не тільки окремі регіони, зазначив він.
В Україні, згідно з нормативом, має бути 4426 одиниць спеціального медичного транспорту, із них: тип В (екстрена допомога) – 3665 одиниць, тип С (реанімобілі) – 761 одиниця, пояснив Дубіль, а зараз на балансі є тільки 2965 одиниць автомобілів швидкої медичної допомоги, типу В – 2725 одиниць, типу С – 240 одиниць. Техніка і спеціалізований санітарний транспорт у середньому на 60–70% застарілі, фізично зношені і потребують заміни, підкреслив політик.
Дубіль зазначає, що вибрані для пілотного проекту області вже неодноразово брали участь у таких урядових програмах.
"Тобто уряд вирішив показати "реформу" в окремих, обраних областях, які і так можна назвати "вітриною для виставки", бо у них система ЕМД (екстреної медичної допомоги) розвинена найкраще. Для цього він закидає їх грошима. І зробить він це за рахунок інших областей", – уважає народний депутат.
На його думку, якби провладна більшість хотіла реформувати екстрену допомогу насправді, то фінансував би всіх рівномірно.
"На жаль, чинна влада пішла іншим шляхом і намагається заробити собі бонуси на прийдешніх виборах, знову закидавши грошима одних і кинувши напризволяще інших. Та наші люди не сліпі. Вони розуміють: між робити "аби-щось для видимості" і "робити максимально якісно" в однакових умовах є велика різниця. Упевнений, за три роки після зміни влади ми зможемо створити в Україні дійсно ефективну систему екстреної медичної допомоги – чекати залишилося недовго", – підсумував депутат.
19 жовтня 2017 року Верховна Рада ухвалила законопроект №6327 про медреформу. Він уводить поняття "програми державних гарантій медичного обслуговування населення".
У межах програми держава гарантує повну оплату коштом держбюджету України необхідних медичних послуг і лікарських засобів, пов'язаних із наданням екстреної медичної допомоги, первинної, вторинної (спеціалізованої), третинної, паліативної медичної допомоги, медичною реабілітацією, медичною допомогою дітям до 16 років, а також супроводом вагітності і пологів.
Закон про медреформу почали поетапно вводити в дію з 1 січня 2018 року.