Нацрада не продовжила цифрових ліцензій групі мовників "112 Україна", телеканал назвав це цензурою
Нацрада з телерадіомовлення позбавила цифрових ліцензій п'ять регіональних компаній, які вели мовлення під логотипом "112 Україна". В Офісі президента України заявили, що "стежать за ситуацією", і висловили сподівання, що оновлений склад Нацради унормує ситуацію.
26 вересня Національна рада з питань телебачення і радіомовлення України відмовилася продовжити дію цифрових ліцензій для п'яти регіональних компаній, які вели мовлення з логотипом "112 Україна": ТОВ "Аріадна ТВ", ТОВ "Лідер ТВ", ТОВ "ТВ Вибір", ТОВ "Новий формат ТВ" і ТОВ "Партнер ТВ". Про це повідомляє "Українська правда".
Видання зазначає, що рішення було ухвалено одностайно з огляду на порушення програмної концепції мовлення, оновлену версію якої Нацрада відмовлялася погодити понад 30 разів.
"Детектор медіа" підкреслює, що, за словами членів Нацради, не йдеться про позбавлення ліцензії "112 Україна", оскільки телеканал "має супутникову ліцензію і продовжить мовити". Йдеться про регіональні компанії, які "зобов'язані були мовити як регіональні канали, а не ретранслювати загальнонаціональний канал (юридично це було створення "спільного продукту", а не ретрансляція)".
Телеканал "112 Україна" назвав рішення Нацради безпрецедентним і заявив, що регулятор ухвалив незаконне рішення.
"Ми, команда телеканала, розглядаємо це як жорстку цензуру, що піддає сумнівам наявність свободи слова в Україні. Телеканал "112 Україна" не вперше виявляється незручним для влади, ми боремося за наше право бути в ефірі від початку існування каналу, кожна влада намагалася припинити нашу роботу. Дії Нацради є незаконними. У низки членів Нацради з липня 2019 року закінчилися повноваження, що де-факто визнала Верховна Рада, й ухваленням будь-яких рішень вони перевищують свої повноваження, а сама Нацрада не є правочинною. Ми сприймаємо рішення Нацради як незаконне рішення нелегітимного органу влади", – йдеться в заяві.
Офіс президента України (ОПУ) розмістив у Telegram реакцію на позбавлення ліцензій регіональних мовників "112 Україна".
"Офіс президента України стежить за ситуацією щодо телеканала "112 Україна". Переконані, що свобода слова є невід'ємною частиною демократичної держави. Водночас усі мовники мають дотримуватись законодавства та умов ліцензії", – підкреслили в ОПУ.
У заяві також наголошують, що Нацраду з телерадіомовлення "незабаром буде оновлено". В ОПУ висловили надію, що це "допоможе унормувати ситуацію на телевізійному ринку".
1 серпня Нацрада з телерадіомовлення призначила позапланові перевірки компаніям ТОВ "Новий формат ТВ", ТОВ "Аріадна ТВ", ТОВ "Партнер ТВ", ТОВ "ТВ Вибір" і ТОВ "Лідер ТВ", які ведуть мовлення з логотипом "112 Україна". Регулятор пояснив: моніторинг показав, що компанії не дотримуються умов ліцензії в частині програмної концепції мовлення.
16 вересня юрист "112 Україна" Василь Сметана заявив, що Шостий апеляційний суд Києва ухвалив рішення, яке сприяє позбавленню телеканала "112 Україна" ліцензії Національною радою з питань телебачення і радіомовлення України.
У грудні 2018 року власником "112 Україна" став на той момент нардеп від Опозиційного блоку, нині – нардеп від партії "Опозиційна платформа – За життя" Тарас Козак.
За даними програми "Наші гроші з Денисом Бігусом", Козак входить у найближче оточення політика Віктора Медведчука, відомого проросійськими поглядами кума президента РФ Володимира Путіна.