Новинський: Доки українські моряки не повернуться додому, уважати, що інцидент біля Керченської протоки повністю вичерпано, рано
Лідер парламентської фракції Опозиційного блоку Вадим Новинський закликав владу до прямих переговорів із Російською Федерацією про видання захоплених українських моряків на підставі договорів про правову допомогу між двома державами.
Влада України має повернути захоплених Росією моряків, для цього потрібно вступити у прямі переговори з Росією, заявив народний депутат, лідер парламентської фракції Опозиційного блоку Вадим Новинський у своєму Facebook.
"Доки українські моряки не повернуться додому, уважати, що інцидент біля Керченської протоки повністю вичерпано, рано. Ми закликаємо владу до прямих переговорів із Російською Федерацією про негайне видання затриманих і засуджених українських моряків на підставі договорів про правову допомогу між двома державами. Замість виправдань і пошуку винних необхідний пошук компромісу з російською стороною щодо проблеми, яка склалася, і це єдиний шлях повернення наших хлопців, і відповідальність за їхні долі лежить особисто на президенті Петрові Порошенку", – написав політик.
Він уважає, що в полон моряків відправив президент.
"Важливо сказати і про те, що істерія із введенням воєнного стану без достатніх правових підстав, яка виникла вслід за інцидентом, – це ганьба і відчайдушна спроба президента втриматися при владі будь-якою ціною. Той, хто, по суті, відправив наших моряків у полон, зараз роздає інтерв'ю направо і наліво, уже забувши про головне завдання – повернення екіпажів українських суден. І не дивно. Режиму Порошенка потрібен безперервний потік "в'язнів Кремля", щоб залишатися на порядку денному антиросійських санкцій і бути в центрі уваги світових ЗМІ. Але це абсолютно неприпустима та аморальна ціна його перебування при владі", – зазначив Новинський.
Нардеп переконаний, що Україна має домовитися з Росією про порядок проходження протоки та акваторій, щоб таких інцидентів більше не було.
"Уважаю, що влада має запропнувати суспільству чітке і зрозуміле вирішення проблеми, яку вона створила: домовитися з російською стороною виконувати чинні угоди про порядок проходження Керченської протоки, акваторій Чорного та Азовського морів у такий спосіб, щоб не повторити таких інцидентів у майбутньому. В іншому разі кожен наступний аналогічний наказ військовослужбовцям ЗСУ буде призводити до таких самих трагічних наслідків. Водночас, Верховна Рада має здійснити функцію парламентського контролю та створити тимчасову слідчу комісію, яка проведе власне розслідування, з'ясує всі обставини інциденту і встановить винних, – написав він. – І, завершуючи, зазначу – представники партій війни з нульовим рівнем довіри суспільства не можуть нескінченно і безконтрольно втягувати у війну цілу державу. Ціна п'яти років їхнього перебування при владі і так занадто велика. Країні сьогодні потрібні мир, відновлення економіки і перемога над бідністю. Президент і коаліція війни на це не здатні".
25 листопада 2018 року РФ обстріляла і захопила в Чорному морі катери українських Військово-морських сил "Бердянськ" і "Нікополь", а також буксир "Яни Капу", які збиралися пройти через Керченську протоку в Азовське море. У Генпрокуратурі України повідомили, що окупаційна влада РФ захопила 24 військовослужбовців України. Водночас трьох моряків поранено. "Суд" у Сімферополі 27-го і 28 листопада заарештував усіх членів екіпажів.
Кримський юрист Ліля Гемеджі заявляла, що українських моряків у "суді" захищають кримськотатарські адвокати: сама Гемеджі, Едем Семедляєв, Айдер Азаматов і Маммет Мамбетов. За словами правозахисниці Євгенії Андреюк, "приблизно п'ять осіб" із 24 захоплених українських моряків підписало угоди з державними адвокатами, наданими РФ. У Міноборони України обіцяють вирішити питання з оплатою адвокатів.
США і низка країн ЄС засудили дії Росії, назвавши їх проявом агресії. Заяви з вимогою звільнити українських моряків опублікували також НАТО й ОБСЄ.
У зв'язку із загостренням ситуації біля Керченської протоки 26 листопада Верховна Рада підтримала указ президента України Петра Порошенка про введення воєнного стану в 10 областях на 30 діб.