Новинський: Влада здійснює рейдерське захоплення руками музейних службовців
Керівництво Національного Києво-Печерського історико-культурного та Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідників одержало від Адміністрації Президента негласні вказівки розірвати договори оренди з Українською православною церквою Московського патріархату, заявив глава фракції Опозиційного блоку у ВР Вадим Новинський.
Глава парламентської фракції Опозиційного блоку Вадим Новинський заявив у Facebook із посиланням на власні джерела, що керівництву Національного Києво-Печерського історико-культурного та Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідників представники Адміністрації Президента дали негласні вказівки розірвати договори оренди з Українською православною церквою Московського патріархату.
Політик стверджує, що руками службовців цих музеїв влада здійснює рейдерське захоплення двох православних святинь – Києво-Печерської та Почаївської лавр.
"Також обласні і районні адміністрації одержали від Міністерства культури інструкції про організацію масових "добровільних" переходів громад у ПЦУ в регіонах. Якщо українські суди своїми рішеннями легалізують рейдерство – це буде сигналом, що можливості українського правосуддя для захисту прав вірян вичерпані. Ми будемо звертатися в Європейський суд із прав людини", – пообіцяв Новинський.
Він додав, що права вірян гарантовано Конституцією та Європейською конвенцією з прав людини, а влада продовжує "грубо порушувати їх, дискримінувати громадян за релігійною ознакою, позбавляти права на свободу совісті і втручатися в церковні справи". Новинський переконаний, що державний апарат працює на знищення єдиної в Україні канонічної православної конфесії.
Звертаючись до президента Петра Порошенка, нардеп заявив, що захоплення двох православних святинь – це занадто висока ціна, яку той готовий заплатити за те, щоб залишитися при владі.
"Можна кожного дня писати звіти про те, скільки храмів і парафій перейшли у штучно створювану вами "церкву" і прикривати цим процесом розвал економіки. Може, настав час зайнятися вашими прямими обов'язками, а не втручанням у церковні справи?" – закликав депутат.
Новинський також звернувся до колег – депутатів Верховної Ради України.
"Якщо сьогодні ми дозволимо кинути Україну в безодню штучно створеного міжправославного конфлікту, то права називатися парламентом у нас більше не буде. Закликаю вас проголосувати ініційований Опозиційним блоком проект постанови про мораторій на зміни конфесійної належності храмових споруд до кінця 2019 року", – написав політик.
Глава фракції Опозиційного блоку попередив усіх чиновників, готових поставити свої підписи під документами, які відкривають шлях до церковного рейдерства, що президенти приходять і йдуть, а за кожен підпис і компроміс із власною совістю доведеться відповідати за законом.
"Звертаємося до посольств та дипломатичних місій іноземних держав і міжнародних організацій із проханням зробити все можливе у плані впливу на владу в Україні, щоб не допустити виникнення осередків релігійних конфліктів у самому центрі Європи. Ми будемо захищати наші православні святині всіма законними способами. Але сьогодні йдеться не тільки про власність однієї конфесії. Дотримання базових прав людини відрізняє цивілізовану державу від середньовічної, тому сьогодні йдеться і про майбутнє України як демократичної держави", – резюмував Вадим Новинський.
23 листопада Мін'юст скасував перереєстрацію Почаївської лаври УПЦ Московського патріархату. Керівник юридичного відділу УПЦ МП протоієрей Олександр Бахов повідомив, що рішення Мін'юсту не скасовує угоди про користування чоловічим монастирем спорудами Почаївської лаври. Братія Свято-Успенської Почаївської лаври вважає, що рішення Мін'юсту про скасування державної реєстрації про право користування спорудами Лаври пов'язане з намаганням влади перетворити святиню на музей.
15 грудня в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату, Української православної церкви Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви. УПЦ МП не підтримала собор, у ньому взяли участь лише двоє митрополитів УПЦ МП: митрополит Вінницький і Барський Симеон та митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр.
Під час собору обрали предстоятелем єдиної Православної церкви митрополита Епіфанія. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив Епіфанія на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу про автокефалію української православної церкви.
У Російській православній церкві об'єднавчий собор назвали "канонічно нікчемним", заявивши, що на ньому "неканонічного архієрея обрали таким самим неканонічним предстоятелем".