Новинський запропонував Донбасу свою "формулу миру"
Позафракційний народний депутат Вадим Новинський вважає, що "формула Штайнмаєра" не є всеосяжною і дає короткочасні рецепти.
Мінська група 1 жовтня 2019 року здійснила прорив, погодивши порядок ухвалення рішень щодо гарантування безпеки, проведення виборів на Донбасі за українським законодавством та відновлення кордону України, але мирний процес знову пробуксовує, заявив позафракційний народний депутат Вадим Новинський у статті, яка вийшла у виданні "Факти" 24 жовтня.
"Вважаю, що вже найближчим часом нормандська група (якщо її саміт не буде зірвано групою політичних "яструбів", до чого – на жаль! – існують передумови) має вийти на конкретний документ – угода, план, як завгодно, – в якому було б надано взаємні гарантії щодо виконання взятих раніше зобов'язань щодо припинення воєнних дій, відновлення державного кордону України і допомоги Україні в подоланні наслідків війни. Головне: це має бути документ, обов'язковий до виконання. І необхідно чітко погодити механізм контролю над його виконанням, механізм впливу на сторони конфлікту та механізм примусу до його втілення", – заявив політик.
Він вважає, що в парламенті мають створити уповноважену групу народних депутатів для участі у переговорах із забезпечення і реалізації погодженого мирного плану.
"Більше того, ми маємо ініціювати створення міждепутатського формату в Мінську, де разом працювали б представники Верховної Ради України, депутати від Парламентської асамблеї ОБСЄ і законодавці з Держдуми РФ. Як спостерігачі там можуть бути присутні і представники так званих народних зборів із невизнаних республік Донбасу. Адже і на Донбасі нам необхідний зустрічний рух. Якщо ми говоримо про вибори, про гарантії безпеки, про деінтернаціоналізацію конфлікту і відновлення кордону, то без політичної підтримки це буде майже неможливо", – заявив нардеп.
Новинський запропонував у статті свою "формулу миру" із трьох складових: "гуманність – діалог – соборність".
"Саме гуманність і подолання війни як злочину проти людського життя мають об'єднати політиків і суспільство під час вирішення питання про визнання та підтримку мирного плану. Мова йде про відновлення єдиного гуманітарного простору, чого неможливо досягти без внутрішніх компромісів. Наполеглива вимога прискореної українізації, специфічне нав'язування історії з регіональним (галицьким) ухилом, гоніння на канонічне православ'я ніколи не будуть об'єднувальними чинниками", – перелічив він.
Для координації профільних міністерств та спрощення бюрократичних процедур нардеп запропонував створити в уряді посади віцепрем'єра з питань реінтеграції Донбасу. Також він вважає, що на перехідний період необхідно закріпити проведення виборів на Донбасі на мажоритарній основі і створити форум щодо Донбасу, який постійно діятиме як майданчик для обговорення і вирішення питань реінтеграції.
Переговори про врегулювання конфлікту на Донбасі ведуть у тристоронній контактній групі в Мінську (Україна, Росія, ОБСЄ), а також у нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини і Росії. Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні.
1 жовтня 2019 року члени тристоронньої контактної групи і представники окремих районів Донецької та Луганської областей дали письмову згоду на затвердження тексту "формули Штайнмаєра", якою передбачено порядок набуття чинності кількох пунктів Мінських угод щодо місцевих виборів в окремих районах Донецької і Луганської областей.
Як заявляв президент України Володимир Зеленський, положення "формули Штайнмаєра" полягають у тому, що закон про особливий статус ОРДЛО почне діяти за умови проведення в цих районах місцевих виборів відповідно до законодавства України і після публікації звіту ОБСЄ щодо виборів відповідно до стандартів організації. "Ніяких виборів під дулами кулеметів не буде і не може бути", – підкреслив Зеленський. Він зазначив, що усунуто останню перешкоду на шляху проведення саміту "Нормандської четвірки".
Низка місцевих рад в Україні виступила проти імплементації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство. 6 жовтня на Майдані Незалежності в Києві відбулася акція протесту "Ні капітуляції". За даними поліції, у ній брало участь близько 10 тис. осіб. Подібні заходи відбулися і в інших містах України.