Об'єднавчий собор обіцяють 22 листопада – протоієрей Коваленко
Перехідний період для українських священнослужителів і парафіян, які не зараховують себе до Московського патріархату, завершиться після об'єднавчого собору, сказав колишній прес-секретар предстоятеля УПЦ МП Георгій Коваленко.
22 листопада є вірогідною датою проведення об'єднавчого собору помісної Української православної церкви. Про це в інтерв'ю "Радіо Свобода" сказав колишній прес-секретар предстоятеля УПЦ Московського патріархату Володимира протоієрей Георгій Коваленко.
"Нам обіцяють 22 листопада собор, не знаю, наскільки це реально. Тобто залишилося менше ніж 10 днів. Варто почекати, подивитися. І більше того, дуже важливо буде для парафіян і духовенства Української православної церкви, які свою ідентифікацію будують на єдності зі вселенським православ'ям. Для нас дуже важливою буде реакція на цей собор із боку вселенського патріарха", – сказав він.
Водночас позиція Московського патріархату та його українських представників уже очевидна, додав Коваленко. За його словами, собор нової помісної церкви не має відбуватися в дусі московських соборів, що нагадують пленуми ЦК КПРС.
"Інший варіант: збираються єпископи і вирішують питання. У діалозі, у суперечках, у тому числі і про те, хто буде предстоятелем. Це право і відповідальність єпископів. А для нас це можливість подивитися, чи можуть вони домовлятися, знаходити консолідовані рішення", – зазначив протоієрей.
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московському патріархату (МП) скасовано; із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) Філарета було знято накладену Російською православною церквою (РПЦ) анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Петро Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю єдиної помісної Української православної церкви.
2 листопада представник Вселенського патріархату при Всесвітній раді церков архієпископ Тельміський Іов заявив, що в Україні УПЦ Московського патріархату більше не існує.
3 листопада президент України і вселенський патріарх Варфоломій підписали угоду про співпрацю, яка, на думку Порошенка, завершує процес надання Українській православній церкві томосу про автокефалію.
15 жовтня Синод Російської православної церкви ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.
Філарет заявляв, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату готові перейти в об'єднану церкву.
13 листопада Собор єпископів УПЦ Московського патріархату заявив про припинення євхаристичного спілкування зі Вселенським патріархатом.