Обговорення закону "Про медіа": Ткаченко заявив, що ЗМІ регулюватимуть за допомогою реєстрації та обов'язкового ліцензування

Ткаченко: Зараз медіа регулюють закони, ухвалені в 90-ті роки
Фото: Олександр Ткаченко / Facebook

Сьогодні народні депутати, журналісти, експерти та громадські діячі обговорюють законопроєкт №2693 "Про медіа", який найближчим часом має розглянути Верховна Рада.

Сьогодні під час громадського обговорення законопроєкту №2693 "Про медіа" голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко розповів про два типи регулювання засобів масової інформації. Про це повідомляє кореспондент видання "ГОРДОН".

"Це обов'язкове ліцензування, яке стосується аудіовізуальних медіа в тому випадку, якщо йдеться про обмежений радіочастотний ресурс. У всіх інших випадках передбачена реєстрація, яка стосується онлайн-медіа, цифрових платформ тощо", – зазначив Ткаченко.

За його словами, на сьогодні медіасферу регулюють закони, які ухвалили ще в середині 90-х років, тому багато підходів уже застаріло.

"Які суб'єкти регулюватиме цей закон? Це аудіовізуальні медіа, суб'єкти у сфері друкованих медіа, онлайн-медіа, провайдери аудіовізуальних сервісів, платформи загального доступу до інформації, постачальники електронних комунікаційних послуг", – підкреслив голова комітету.

Ткаченко розповів, що розробники законопроєкту під час роботи над ним виходили із законодавчих вимог Європейської конвенції із прав людини, практики Європейського суду, європейської конвенції про транскордонне телебачення, директив Європейського парламенту.

Він сказав, що регуляцію медіаринку проводитимуть за допомогою приписів і штрафів, однак Національна рада не має повноважень позбавити ЗМІ ліцензії – це відбувається через суд.

Законопроєкт не охоплює фізичних осіб, сайти різних компаній, онлайн-ігри, а також діяльність медіа під час виборчих кампаній.

Заступниця глави Офісу Ради Європи в Україні Олена Литвиненко висловила думку, що закон передбачає надмірне регулювання, що може створювати підґрунтя для корупції.

Представник ЄС Мартін Клауке, зі свого боку, зазначив: що більше українська влада дотримуватиметься стандартів ЄС у медіасфері, то більше шансів, що Україна отримає гроші на цей напрям.

8 листопада 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав указ "Про невідкладні заходи щодо проведення реформ і зміцнення держави", яким доручив Кабінету Міністрів України розробити законопроєкти, що стосуються врегулювання діяльності медіа в Україні, зокрема передбачивши "положення щодо вимог та стандартів новин", механізми запобігання розповсюдженню недостовірної, спотвореної інформації, її спростування, а також заборону фізичним і юридичним особам держави-агресора володіти або фінансувати медіа в Україні.

Голова Національної спілки журналістів Сергій Томіленко виступив проти таких ініціатив.

Міністр культури, молоді та спорту України Володимир Бородянський уточнив, що влада не збирається регулювати стандарти новин. Міністр стверджує, що уряд збирається "запровадити поняття "небезпечна інформація", "дезінформація", "недостовірна інформація", що дуже важливо в умовах інформаційної війни з РФ і у зв'язку з можливим фінансуванням деяких ЗМІ країною-агресором".

Законопроєкт "Про медіа" зареєстрували в Раді 27 грудня 2019 року.