Офіс генпрокурора клопотатиме про взяття Порошенка під варту
П'ятого президента України, народного депутата від "Європейської солідарності" Петра Порошенка за дорученням генерального прокурора України повідомили про підозру. В Офісі генпрокурора заявили, що дії Порошенка призвели до перевищення повноважень керівника Служби зовнішньої розвідки.
Народного депутата України від "Європейської солідарності" Петра Порошенка підозрюють у тому, що, коли він був президентом України, 2018 року він схилив військову посадову особу до перевищення службових повноважень. Про це повідомили в Офісі генерального прокурора України 10 червня.
"Шляхом видання явно злочинного наказу [Петро Порошенко] схилив військову службову особу – голову Служби зовнішньої розвідки України – до перевищення ним влади і службових повноважень, тобто умисного вчинення дій, які явно виходять за межі наданих йому прав і повноважень, в умовах особливого періоду (ч. 4 ст. 27, ч. 4 ст. 41, ч. 4 ст. 426-1 Кримінального кодексу України)", – зазначили у відомстві.
Прокуратура клопотатиме про взяття підозрюваного під варту, додали у пресслужбі.
"Згідно зі ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду", – підкреслили в Офісі генпрокурора.
Про допит, запланований на 10 червня, ДБР повідомило Порошенко 3 червня. У бюро вказали, що його викликають у справі про "законність зняття інформації під час проведення міжнародних перемовин за участю президента України та вищих посадових осіб іноземних держав". 4 червня стало відомо, що Печерський райсуд Києва дозволив Державному бюро розслідувань примусово доправити Порошенка на допит.
10 червня експрезидент прийшов на допит у бюро разом зі своїми адвокатами. Потім, за даними ДБР, відмовився брати участь у слідчих діях і спробував покинути приміщення.
Згодом ДБР поінформувало, що Порошенка повідомили про підозру, але не вказали, у якому кримінальному провадженні.
Адвокат політика Ілля Новіков сказав, що Порошенку "намагалися" вручити підозру у справі про призначення Сергія Семочка на посаду заступника голови Служби зовнішньої розвідки України. За його словами, повідомити про підозру нардепа могла тільки особисто генпрокурорка Ірина Венедіктова, а не представник Офісу генпрокурора.
"Оскільки це не було згідно із законом і згідно із процедурою, ми відмовилися спілкуватися з цією людиною", – зазначив Новіков.
Венедіктова заявляла на початку червня, що Порошенко фігурує у 21 кримінальному провадженні.
Семочко обіймав посаду заступника голови СЗР з липня 2018 року до квітня 2019-го.
Восени 2018 року вийшло в ефір розслідування телепроєкту Bihus.info, у якому йшлося про те, що восьмеро членів родини Семочка мають російські паспорти, а сам він у роки керування економічною контррозвідкою Служби безпеки виявляв інтерес до тіньових доходів фармацевтичних компаній. Після цього Національне антикорупційне бюро України зареєструвало провадження за підозрою Семочка в незаконному збагаченні, а СБУ – за підозрою його у держзраді.
9 листопада 2018 року Семочко подав позов про захист честі, гідності й ділової репутації та спростування недостовірної інформації проти авторки розслідування Лесі Іванової, ведучого програми "Наші гроші" Дениса Бігуса, а також "24 каналу", який транслював програму.
У Єдиному реєстрі судових рішень 10 грудня 2018 року опублікували ухвалу з інформацією, що в департаменті контррозвідки СБУ підтвердили наявність російського громадянства в цивільної дружини Семочка.
26 березня 2019 року джерело у правоохоронних органах повідомило "Українським новинам", що НАБУ закрила кримінальне провадження щодо ймовірного незаконного збагачення Семочка у зв'язку з декриміналізацією відповідної статті у Кримінальному кодексі.