Округи і префекти. З'явився текст законопроєкту про зміни до Конституції в частині децентралізації влади
У новому законопроєкті про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади немає положень, які було визнано такими, що скасовують або обмежують права і свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи порушення територіальної цілісності України. Про це йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.
Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону №2598 про внесення змін до Конституції країни щодо децентралізації влади. Законопроєкт оприлюднено на сайті Верховної Ради, його визначено як невідкладний для розгляду в парламенті.
"Законопроєктом про внесення змін до Конституції України запропоновані зміни щодо децентралізації державної влади в Україні, удосконалення територіальної організації влади та посилення конституційно-правового статусу місцевого самоврядування", – зазначено в пояснювальній записці до документа.
Проєктом запропоновано ввести такий перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим. Отже, буде ліквідовано поняття "район", введено "округ" і впроваджено інститут префектів замість місцевих державних адміністрацій. У чинній редакції Конституції закріплено перелік конкретних назв усіх областей України.
Утворюватиме і ліквідовуватиме громади, округи, області, встановлюватиме і змінюватиме межі, відноситиме поселення до категорії сіл, селищ, міст, називатиме і перейменовуватиме поселення, громади, округи, області, згідно із проєктом закону, Верховна Рада за поданням Кабміну. Зміну меж, називання і перейменування здійснюють з урахуванням думки місцевих жителів.
У розділі XI "Місцеве самоврядування" пропонують закріпити, що місцеве самоврядування – це права і можливості громади вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Водночас громаду визначають як первинний суб'єкт місцевого самоврядування і юридичну особу.
Передбачено скорочення строку повноважень голови громади, депутатів її ради, окружної та облрад, обраних на чергових виборах, – він становитиме чотири роки. Обрання голови окружної та облрад відбуватиметься на основі ротації. Водночас строк повноважень голови становить один рік.
Матеріальною основою місцевого самоврядування є земля, рухоме і нерухоме майно, природні ресурси, інші об'єкти комунальної власності громади; об'єкти спільної власності громад, що перебувають в управлінні окружних, обласних рад; місцеві податки та збори й інші доходи місцевих бюджетів.
У проєкті закону йдеться про те, що децентралізація не означає ослаблення центральної влади в таких питаннях, як оборона, зовнішня політика, національна безпека, верховенство права, дотримання прав і свобод людини.
Для адміністративного нагляду за дотриманням Конституції та законів України органами місцевого самоврядування, координації діяльності територіальних органів центральних органів виконавчої влади та здійснення нагляду за дотриманням ними Конституції і законів запропоновано ввести інститут префектів. Передбачено, що префекта призначатиме і звільнятиме з посади президент України за поданням Кабінету Міністрів.
"Префект зупиняє дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду", – ідеться в пояснювальній записці.
Термін перебування на посаді префекта в одному окрузі, області, місті Києві не може перевищувати трьох років.
Законопроєктом передбачено, що в разі ухвалення головою громади, її радою, окружною, обласною радою акта, що не відповідає Конституції України і створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності або загрозу національній безпеці, президент за поданням префекта зупиняє дію відповідного акта з одночасним зверненням до Конституційного Суду України, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, такої ради і призначає тимчасового державного уповноваженого.
У пояснювальній записці зазначено, що проєкт ґрунтується на ідеях сучасного конституціоналізму, Угоді про асоціацію між Україною, з одного боку, та Європейським союзом, Європейською спільнотою з атомної енергії та їхніми державами-членами, з іншого боку, Європейській хартії місцевого самоврядування та інших міжнародно-правових актах.
"У законопроєкті відсутні положення, які в раніше наданих висновках та прийнятих рішеннях Конституційного Суду України визнавалися такими, що скасовують чи обмежують права та свободи людини і громадянина, або спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Запропоновані зміни не передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина. Прийняття запропонованих у законопроєкті змін до Конституції України не призведе до порушення міжнародних зобов'язань України", – ідеться в пояснювальній записці.
Вимоги внести зміни до Конституції в частині децентралізації містяться в Мінських угодах з урегулювання ситуації на Донбасі від 12 лютого 2015 року.
Помічник президента України Андрій Єрмак 5 грудня заявляв, що Україна готова внести зміни до Конституції в частині децентралізації, як передбачено Мінськими угодами, але про жодну федералізацію не йдеться.