Пайфер заявив, що Кучма навряд чи підписав би Будапештський меморандум, якби міг передбачити події 2014 року
Будапештський меморандум не містив гарантій безпеки для України, і тодішній президент Леонід Кучма це розумів, заявив екс-посол США в Україні Стівен Пайфер.
Президент України Леонід Кучма не поставив би свого підпису під Будапештським меморандумом, якби міг тоді передбачати події 2014 року в Україні. Таку думку висловив колишній посол США в Україні Стівен Пайфер.
"США й Україна недооцінили Росії й не очікували [президента РФ Володимира] Путіна. І якби у 1993–1994 роках [екс-президенти України Леонід] Кравчук і [Леонід] Кучма могли передбачити події 2014 року, вони напевно не погодилися б на підписання Будапешта", – написав Пайфер у своєму Twitter.
Дипломат підкреслив, що Будапештський меморандум не містив жодних гарантій безпеки, і США дали зрозуміти це українській владі в 1994 році. Документ містив лише обіцянку не нападати.
"Урешті-решт, українські посадовці на це погодилися, розуміючи водночас, що їм не запропонують захисту американської армії, якщо Росія порушить угоду", – додав дипломат.
Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Крім того, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу. Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.
Кравчук 18 червня розповів, що Україні загрожували б санкції і блокада з боку світової спільноти, якби країна відмовилася підписати Будапештський меморандум.
Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.