Переговори про транзит газу. У РФ заявили, що сторони домовилися обнулити претензії за позовами
Комерційні умови нової угоди щодо транзиту газу між Україною і РФ будуть взаємовигідними, проте Росія не використовуватиме газотранспортної системи України в попередньому обсязі, заявив міністр енергетики РФ Олександр Новак.
Російська й українська сторони домовилися обнулити взаємні претензії за судовими позовами з 1 січня. Про це сьогодні заявив міністр енергетики Росії Олександр Новак, пишуть "Известия".
Він підкреслив також, що у транзитну угоду між двома країнами жодних змін не вноситимуть.
Зараз НАК "Нафтогаз України" і "Газпром" працюють над підписанням конкретних документів, сказав Новак. Він висловив думку, що комерційні умови угоди є взаємовигідними.
За словами Новака, Росія не використовуватиме газотранспортної системи України в попередньому обсязі, тому що, на його думку, вона зношена й потребує модернізації.
Він додав, що в майбутньому українська інфраструктура буде затребуваною, бо "перспектива імпорту газу в Європі зростатиме".
10-річний контракт між Україною і Росією про постачання і транзит газу закінчується 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
У 2018–2019 роках провели кілька раундів тристоронніх (третьою стороною є Єврокомісія) газових переговорів на високому рівні. 20 грудня 2019 року в Мінську представники України, РФ та Єврокомісії "досягли остаточної домовленості щодо принципових позицій" про транзит російського газу, повідомили в Офісі президента України. У російському "Газпромі" розповіли, що Україна та РФ підписали протокол домовленостей про продовження транзиту газу через територію України й урегулювання взаємних вимог.
Міністр енергетики та захисту довкілля Олексій Оржель повідомив 21 грудня, що, згідно з домовленостями, контракт на транзит російського газу буде підписано строком на п'ять років із можливістю пролонгації ще на 10 років. Також РФ виділить Україні $3 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу, але сторони відкличуть інші зустрічні позови щодо газу. Крім того, за словами Оржеля, тариф на транспортування газу буде підвищено. Міністр поінформував, що домовленості щодо транзиту російського газу через українську газотранспортну систему не передбачають можливості прямого постачання газу в Україну з РФ.
Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявляв, що контракти на транзит мають підписати до 29 грудня. Він повідомив, що "Нафтогаз" стане посередником між "Газпромом" і компанією "Оператор газотранспортної системи України".
Віцепрем'єр РФ Дмитро Козак заявляв, що тарифу на транзит російського газу через Україну не змінюватимуть протягом п'яти років.
Вітренко повідомив, що 26 грудня команди "Нафтогазу" й "Газпрому" зустрінуться, щоб остаточно погодити умови договору на транзит газу.
Оржель сказав, що "Нафтогаз" і "Газпром" відкличуть зустрічні позови з арбітражу, проте РФ виділить Україні $3 млрд за рішенням Стокгольмського арбітражу.