Під час прориву Саакаашвілі кордон незаконно перейшло приблизно 60 осіб – Держприкордонслужба України
Шістьом особам, які разом з екс-президентом Грузії і колишнім головою Одеської обласної державної адміністрації Михайлом Саакашвілі прорвалися через український кордон, уже оформили протоколи про адміністративне правопорушення, повідомив голова Державної прикордонної служби України Петро Цигикал.
Разом з екс-президентом Грузії і колишнім головою Одеської обласної державної адміністрації Михайлом Саакашвілі український кордон у пункті пропуску "Шегині" незаконно перетнуло приблизно 60 осіб. Про це 11 вересня заявив голова Державної прикордонної служби України Петро Цигикал. Брифінг транслював телеканал "112 Україна".
"Шістьом особам уже оформлено протоколи про адміністративне правопорушення, та справи подано до суду. Зараз ще дев'ятьох осіб оформляють. Це зокрема і журналісти", – зазначив він.
За словами голови ДПС, події на кордоні кваліфікували за ст. 204 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (незаконне перетинання державного кордону) з покаранням у вигляді штрафу від 1,7 до 3,5 тис. грн або 15 діб адміністративного арешту.
Цигикал також зазначив, що у справі фігурують ст. 332 Кримінального кодексу (організація незаконної переправи) і "більш важка" – ст. 141 (перешкоджання законним діям Збройних сил України або інших військових формувань).
"Треба дивитися, хто безпосередньо очолював акцію, хто віддавав команди для організації масових заворушень на кордоні", – заявив він.
Правоохоронці аналізують відео з камер спостереження і різноманітні ролики з YouTube.
"Усі бачили відео з польської сторони, як чемно поводилися всі учасники цієї акції з польськими прикордонниками. І ніхто там не влаштовував жодних заворушень... І як вони поводилися з української... Зокрема зараз установлюємо осіб, які мають невідомо яке громадянство... Були там і особи грузинської національності, вступали в полеміку із заступником начальника регіонального управління полковником Краснопортком", – заявив Цигикал.
За його словами, слідчі будуть установлювати осіб, причетних до організації заворушень, та подавати до суду протоколи за ст. 185 ч. 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі військовослужбовця).
"Прикордонники були без зброї. Ви всі це бачили", – підкреслив Цигикал.
Саакашвілі, який утратив українське громадянство, заявляв про плани повернутися 10 вересня в Україну через пункт пропуску "Краковець", але замість цього спробував в'їхати з Польщі на поїзді "Інтерсіті" – поїзд зупинили.
Політик оголосив, що його команда на польському кордоні "повертається до першого плану" і їде в пункт пропуску "Краковець", проте подався у пункт пропуску "Шегині". Польські прикордонні служби пропустили автобус із Саакашвілі і народними депутатами, а українська сторона перекрила кордон нібито через інформацію Служби безпеки України про замінування переходу.
Після цього натовп прибічників Саакашвілі прорвав кордон прикордонників і супроводив політика на територію України.
Екс-президент Грузії приїхав до Львова, де заявив, що поліцейські не виконали злочинного наказу, пропустивши його в країну.
За словами генерального прокурора України Юрія Луценка, організаторів незаконного перетину кордону буде притягнуто до кримінальної відповідальності.
Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков оголосив, що всі, хто прорвався через "Шегині", повинні з'явитися в цей пункт пропуску та оформити перетин.
Президент України Петро Порошенко назвав події на пункті пропуску "Шегині" злочином. Глава держави в липні видав указ про втрату українського громадянства Саакашвілі.