"Потяг пішов". Ар'єв сказав, що Росія не повернеться у ПАРЄ у 2019 році
Росія вимагала, щоб Парламентська асамблея Ради Європи пішла їй назустріч щодо скасування можливостей введення санкцій проти національної делегації, але організація цього не зробила, підкреслив глава української делегації в асамблеї Володимир Ар'єв.
Найімовірніше, російська делегація не повернеться у Парламентську асамблею Ради Європи (ПАРЄ) у 2019 році. Таку думку 19 жовтня в ефірі "Радіо Свобода" висловив глава української делегації у ПАРЄ, віце-президент організації Володимир Ар'єв.
Він зазначив, що єдина можливість для Росії відновити повноваження у ПАРЄ – порушити це питання в січні.
"Якщо Росія не подається в січні, значить, її у 2019 році весь рік немає. Коли ми побачили проект порядку денного на січень 2019 року, ця доповідь там не стоїть. У кращому випадку вона буде розглядатися у квітні, можливо, навіть улітку наступного року", – сказав Ар'єв.
Він додав, що це малоймовірно, оскільки стосовно російської делегації діють обмежувальні заходи.
"Потяг пішов. Росія чітко сказала, що вони не подаватимуться доти, доки асамблея не піде назустріч. У плані скасування можливостей запровадження санкцій проти національної делегації. Асамблея не пішла назустріч. Власне, що сталося: Росія сказала, що вона не подаватиме свою делегацію. І питання на січень уже не виноситься. Взагалі всі національні парламенти подають свої делегації тільки раз на рік. І цей час – січень, початок чергової сесії ПАРЄ. В інший час можливе подання, лише якщо у парламенті були вибори. Тоді впродовж півроку після цього можна подати свою делегацію. Третього варіанту розвитку подій просто не існує, – пояснив Ар'єв.
Росію позбавили права голосу у ПАРЄ у квітні 2014 року – відразу після анексії Криму та початку військових дій на Донбасі, 28 січня 2015 року асамблея продовжила санкції. На знак протесту делегація РФ заявила, що припиняє свої контакти з ПАРЄ до кінця 2015 року. РФ відмовилась подавати заявку на підтвердження повноважень на 2016-й і 2017 рік, вона не бере участі у роботі ПАРЄ і цього року.
У вересні 2017 року віце-спікер Держдуми РФ Петро Толстой заявив, що Росія не буде фінансувати ПАРЄ у 2018 році. Сума щорічного внеску Росії на фінансування ПАРЄ становить орієнтовно €40 млн.
29 червня 2018 року бюро ПАРЄ за підсумками засідання у Страсбурзі ухвалило рішення про термінове розроблення рішення, яке дасть змогу повернути російську делегацію до роботи в асамблеї завдяки змінам правил і процедур ПАРЄ.
8 жовтня стало відомо, що бюро ПАРЄ відмовилося від пропозиції генсека Ради Європи Турбйорна Ягланда не розглядати питання санкцій щодо національних делегацій. "Європейська правда" повідомила, що політичним групам і країнам – учасницям ПАРЄ надіслали від Ягланда закритий документ про "незаконність" санкцій проти РФ.
Комітет із питань правил процедури ПАРЄ підтримав поправки до проекту змін до правил введення санкцій , що ускладнюють "прощення" Росії, запропоновані українською делегацією.
Ягланд заявив, що готовий виключити Росію з Ради Європи. Глава комітету Держдуми з міжнародних справ Леонід Слуцький запропонував заморозити членство РФ у Раді Європи.