Політолог Бєлашко: Новинський вийшов до вірян, які зібралися перед Радою, і оголосив про початок "православного опору"
Директор Агентства соціальних комунікацій Сергій Бєлашко заявив, що не згоден із главою парламентської фракції Опозиційного блоку в тому, що церква в Україні постраждає від гонінь. Політолог уважає, що від цього вона стане міцнішою.
Ухвалений парламентом законопроект про перейменування УПЦ МП суперечить Конституції, заявив на своїй сторінці у Facebook політолог, директор Агентства соціальних комунікацій Сергій Бєлашко.
"Верховна Рада проголосувала законопроект №5309 про примусове перейменування Української православної церкви, незважаючи на пряму конституційну заборону дискримінації якоїсь конфесії. Не збентежив депутатів і той факт, що законодавство України дозволяє канонічну залежність від будь-яких релігійних центрів, незалежно від того, де вони розташовані. На розгляді парламенту є ще два антицерковні законопроекти: №4511, який зобов'язує затверджувати кандидатури призначуваних УПЦ священиків в органах виконавчої влади (про відділення церкви від держави автори вочевидь не чули), і №4128, який фактично легалізує захоплення власності УПЦ через непрозорий механізм переходу релігійних громад з однієї конфесії в іншу", – написав експерт.
Він підкреслив, що УПЦ МП має 12 тисяч парафій і об'єднує приблизно 10 млн осіб – не менше ніж 30% населення України з урахуванням еміграції.
"Значна політична сила... І ця сила категорично не готова бути "на підтанцьовці" у світської влади. Очевидно ж, що підтримавши [президента України] Петра Порошенка в його президентській кампанії, благословивши війну, євроінтеграцію і 144 реформи, УПЦ не мала б зараз жодних проблем. Кампанію гоніння церкви ініційовано на самому верху і явно приурочено до президентських виборів. По суті, 240 депутатів, які проголосували за законопроект №5309, підтримали Порошенка в його прагненні за будь-яку ціну продовжити свої повноваження ще на один термін. Тому заява юридичного відділу УПЦ зі зверненням до президента накласти вето на цей закон виглядає верхом наївності. Адже саме на Банковій стоять за всіма такими ініціативами. Саме з Банкової виходять команди притісняти священиків, "інвентаризувати" церковне майно, проводити проти УПЦ усілякі "флешмоби", – упевнений Бєлашко.
Політолог зазначив, що глава "Батькіщини" Юлія Тимошенко особисто підтримувати законопроект не стала, але голосування її карткою "за" враховано.
"Юлія Тимошенко вкотре виявилася змушеною діяти в межах, які диктує її основний конкурент на президентських виборах: сама вона у Верховну Раду не з'явилася й особисто підтримувати антицерковні закони, що грають на руку Порошенку, не стала, але її картка проголосувала "за". Єдиною фракцією Верховної Ради, яка виступила рішуче проти антицерковних законів, виявився Опозиційний блок. Причому глава фракції ОБ Вадим Новинський не тільки критикував їх із парламентської трибуни, але й вийшов до вірян, які зібралися перед Верховною Радою, розповівши про механізми церковного рейдерства та оголосивши про початок "православного опору". Раніше представники цієї партії практикували такі "ходіння в народ" переважно для групових сюжетів на "Інтері", – написав автор.
Бєлашко не згоден із Новинським, що "влада ставить під загрозу існування найбільшої православної конфесії в Україні" та антицерковні закони "фактично знищать УПЦ".
"Від гонінь церква стане тільки міцнішою: користолюбці, кар'єристи, пристосуванці і просто випадкові люди відсіються, залишаться ті, хто впевнений у своїй вірі. За чотири роки системного тиску за чинного режиму було тільки 70 випадків переходу парафій в УПЦ КП, абсолютну більшість із них супроводжували силові захоплення храмів, багато з них через деякий час повернулися в УПЦ, а інші громади встигли побудувати нові храми. Гоніння додатково легітимізують церкву, підкреслюють її істинність, "справжність". І в кожного православного громадянина України з'являється реальна причина задуматися, із ким він – з Ісусом Христом чи з Петром Порошенком", – заявив політолог.
Верховна Рада на засіданні 20 грудня ухвалила в цілому законопроект №5309 про перейменування Української православної церкви Московського патріархату.
15 грудня в Софійському соборі в Києві відбувся об'єднавчий собор, завданням якого було створення помісної української православної церкви. На собор запросили всіх архієреїв Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП), УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ). Відомо, що прибуло двоє митрополитів УПЦ МП. під час собору предстоятелем єдиної Православної церкви України обрали митрополита Епіфанія. Вселенський патріархат визнав підсумки собору і запросив призначеного предстоятеля православної автокефальної церкви в Україні на Фанар 6 січня 2019 року для вручення томосу.
У Російській православній церкві об'єднавчий собор назвали "канонічно нікчемним", заявивши, що на ньому "неканонічного архієрея обрали таким самим неканонічним предстоятелем".