Політолог Золотарьов про медреформу: Результат у 227 голосів удалося забезпечити завдяки БПП, "Народному фронту" та "Самопомочі"
Законопроект не знайшов підтримки у "Відродження" й у половини депутатів "Волі народу", на яких, імовірно, розраховував Кабмін, заявив голова центру "Третій сектор", політолог Андрій Золотарьов.
Голосування "Самопомочі" за проект закону №6327, що передбачає зміни у сфері фінансування охорони здоров'я, говорить про те, що ця політична сила не є опозиційною, заявив на своїй сторінці у Facebook голова центру "Третій сектор", політолог Андрій Золотарьов.
"Провладна більшість з очевидними регламентними порушеннями та "кнопкодавством" таки ухвалила в першому читанні законопроект, що запускає медреформу. Результат у 227 голосів вдалося забезпечити завдяки БПП, "Народному фронту" та "Самопомочі". Якщо з першими двома політсилами все ясно, то "Самопоміч" учергове показала, що вона не є опозиційною партією", – вважає експерт.
Золотарьов зазначив, що за два тижні до голосування представники влади демонстрували переконаність, що голосів за медреформу в парламенті вистачить.
"Напевно, розраховували знайти потрібні голоси завдяки позафракційним депутатським групам "Відродження" та "Воля народу". Це виглядало дивно, тим паче що напередодні заявляли, що реформа в такому вигляді неприйнятна, було висунуто низку поправок і зауважень. Очевидно, думку не було почуто. Не дивно, що в такому вигляді законопроект не знайшов підтримки ні у "Відродження", ні в половини депутатів "Волі народу". Ураховуючи те, що голосування груп із соціально-економічних питань частіше опозиційне, потрібен був діалог і врахування позицій", – зазначив він.
Золотарьов уважає, що реформу "проштовхували" для виконання умов МВФ.
"Замість предметної дискусії навколо медреформи в нас улаштували дивні "руханки" під головуванням міністра охорони здоров'я. Це класичний прийом проштовхування рішень, коли під красивою обгорткою ховається зовсім неїстівний зміст. Розрахунок на те, щоб через емоції люди взяли цю реформу на віру та не особливо прагнули розібратися, що їм утюхують і як все це буде відбуватися. У такий спосіб, дотримуючись вимог МВФ, Рада голосами картельної партії влади зробила крок у напрямку того, щоб повністю перекласти тягар витрат на утримання медицини на плечі громадян. Ну а гроші – а мова йде про 70 ярдів, – так і не наздогнавши пацієнтів, потраплять у надійні та перевірені руки..." – резюмував політолог.
8 червня Рада взяла законопроект №6327 про державні фінансові гарантії у медицині за основу. У ньому пропонують увести поняття "державного гарантованого пакета" – певного обсягу медичних послуг та лікарських засобів, які держава зобов'язується оплачувати за заздалегідь установленим єдиним тарифом, затвердженим Кабміном щорічно. Законопроект №6329 про фінансування первинної медичної допомоги на основі капітаційної ставки парламент відхилив.
У квітні цього року Комітет виборців України опублікував дослідження про те, як депутатські фракції голосують за запропоновані Кабміном законопроекти. За даними КВУ, у середньому "за" голосували "Народний фронт" (79% депутатів фракції) і Блок Петра Порошенка (73%). Підтримували урядові проекти законів 65% фракції "Самопомочі", 60% – Радикальної партії Олега Ляшка та половина депутатів "Батьківщини". Найменше підтримували законопроекти Кабінету Міністрів "Воля народу", "Відродження" й Опозиційний блок – 36, 27 і 19% відповідно.