Полозов: Навіть саме висунення Сенцова на Нобелівську премію миру – позитив. Важливе будь-яке привернення уваги до долі українських політв'язнів
Чи стане український політв'язень Олег Сенцов лауреатом Нобелівської премії миру – питання другорядне. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив адвокат Микола Полозов.
Висунення режисера Олега Сенцова на Нобелівську премію миру дасть змогу привернути ще більше уваги до проблеми українських політв'язнів, незаконно утримуваних у Росії, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" адвокат Микола Полозов.
"Навіть саме висунення Сенцова на Нобелівську премію миру – це позитив. Важливе будь-яке привернення уваги до долі українських політв'язнів. Переможе він чи ні – другорядний момент. Кремль змушений прислухатися до думки Заходу. Російська еліта боїться втратити свої ресурси, які досі залишаються за кордоном. Я б тут провів аналогію з [позафракційним нардепом] Надією Савченко. Вона стала депутатом Верховної Ради і її було делеговано до ПАРЄ, коли вона ще перебувала в російській в'язниці. І багато в чому така комбінація із залученням зовнішнього важеля дала змогу добитися від Кремля її звільнення. Тож я вважаю це доброю ініціативою", – зазначив адвокат.
На його думку, висунути кандидатуру Сенцова на Нобелівську премію варто було раніше.
"Сенцов продовжує голодування, і, на жаль, у нас немає достовірної інформації про стан його здоров'я. Будь-яке зволікання в цьому питанні грає проти Олега. А що стосується Нобелівської премії миру, то ми знаємо – раніше вже висували людей, яких обвинувачували у тяжких злочинах, які відсиділи у в'язниці. Той же [південноафриканський державний і політичний діяч] Нельсон Мандела. Звичайно, крім формальних критеріїв, в ухваленні таких рішень є і політична кон'юнктура. І, можливо, варто було б раніше висунути Сенцова на Нобелівську премію миру. Згідно з регламентом Нобелівського комітету, пропонувати кандидатуру може парламент країни або нобелівські лауреати", – резюмував Полозов.
4 вересня у Верховній Раді України було зареєстровано проект постанови №9040 про висунення українського політв'язня Олега Сенцова на Нобелівську премію миру. Текст проекту на сайті парламенту поки не опублікували.
Сенцова було засуджено у РФ до 20 років позбавлення волі 25 серпня 2015 року. Російський суд визнав його винним у створенні в Криму терористичної спільноти і керівництві нею, спробі придбання вибухових пристроїв та незаконному зберіганні вогнепальної зброї і боєприпасів, двох терористичних актах та підготовці ще одного теракту. Сенцов своєї провини не визнав.
14 травня 2018 року режисер оголосив безстрокове голодування з вимогою звільнити 64 українських політв'язнів. Себе до цього списку він не заніс.
7 серпня адвокат українця Дмитро Дінзе повідомив, що стан Сенцова погіршився: у нього анемія і проблеми із серцем. Адвокат додав, що режисер проти переведення у цивільну лікарню, тому що "завідувач реанімаційного відділення агресивно до нього ставиться і, ймовірніше за все, може лише нашкодити йому".
28 серпня колишній президент Польщі, лауреат Нобелівської премії миру Лех Валенса запропонував висунути Сенцова на Нобелівську премію миру.