Порошенко подякував Синоду Вселенського патріархату за історичне і довгоочікуване рішення про автокефалію церкви в Україні
Рішення Синоду Вселенського патріархату щодо автокефалії Української православної церкви було ухвалено завдяки молитвам українського народу і патріарха Варфоломія, зазначив президент України Петро Порошенко.
Президент України Петро Порошенко назвав історичним і довгоочікуваним рішення Синоду Вселенського патріархату про автокефалію Української православної церкви.
Таку заяву він зробив на зустрічі з екзархами вселенського патріарха в Києві, повідомляє кореспондент інтернет-видання "ГОРДОН".
"Це рішення було ухвалено завдяки молитвам українського народу, вселенського патріарха. Це довгоочікуване рішення для України. По-різному говорять. Хтось каже, що ми чекали на нього 27 років незалежності, хтось – що 100 років із часів УНР, хтось – що 332 роки з моменту, коли незаконно Україну було передано московській церкві, хтось – що 1030 років із моменту хрещення України–Русі святим рівноапостольним князем Володимиром. Але впевнений у тому, що сьогодні я, як президент України, від імені українського народу маю висловити слова щирої подяки матері-церкві, його Всесвятості, Синоду, усім вірянам і вам особисто за ту величезну роботу, яку було зроблено, щоб це стало можливим, щоб Господь почув наші молитви", – сказав український президент екзархам.
Він додав, що 14 жовтня на Софійській площі в Києві понад 30 тис. українців узяло участь у молебні за автокефалію, "коли всі церковні ієрархи об'єдналися в молитві".
Порівнюючи молебень у Києві із Синодом Російської православної церкви, який вирішив розірвати євхаристійне спілкування зі Вселенським патріархатом, Порошенко заявив, що це "два світи: один – за мир, із молитвою до Бога, а інший – за конфлікт і протистояння".
Синод Вселенського патріархату 11 жовтня ухвалив низку рішень, що стосуються автокефалії Української православної церкви. Зокрема, рішення Константинопольського патріархату від 1686 року про передання української церкви в управління Московського патріархату скасовано, із предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату Філарета було знято накладену РПЦ анафему, йому і предстоятелю Української автокефальної православної церкви Макарію повернуто канонічний статус.
Рішення Синоду президент України Порошенко назвав наданням автокефалії Українській православній церкві. Офіційний томос Вселенський патріарх Варфоломій вручить обраному на об'єднавчому соборі предстоятелю Єдиної помісної Української православної церкви.
Предстоятель УПЦ КП Філарет повідомив, що не менше ніж 10 ієрархів Московського патріархату вже готові перейти в об'єднану церкву.
15 жовтня Синод Російської православної церкви в Мінську ухвалив рішення про повний розрив євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом.
Під євхаристійним спілкуванням у православ'ї мають на увазі принцип єдності між автокефальними православними церквами у Вселенській православній церкві. Це означає неможливість спільного служіння та участі в таїнствах для священиків і мирян Російської православної церкви та Вселенського патріархату.