Порошенко ввів у дію рішення РНБО про невідкладні заходи щодо захисту інтересів України в Чорному та Азовському морях
Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення Ради національної безпеки, зокрема його секретні пункти.
Президент України Петро Порошенко підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України від 12 жовтня 2018 року "Про невідкладні заходи щодо захисту національних інтересів на півдні і сході України, у Чорному та Азовському морях і Керченській протоці". Текст документа опубліковано на офіційному сайті президента.
"Увести в дію рішення Ради національної безпеки та оборони України від 12 жовтня 2018 року... (додається, таємно...)", – ідеться в указі.
Контроль за виконанням рішення РНБО покладено на секретаря Ради національної безпеки та оборони України Олександра Турчинова. Указ набув чинності з дня його опублікування.
До указу прикладено текст рішення РНБО. У преамбулі до документа зазначено, що зловживання РФ положеннями міжнародних договорів про співробітництво в акваторії Азовського моря та Керченській протоці є умовами для "критичної дестабілізації економічної та суспільно-політичної ситуації, морської блокади узбережжя України".
Наголошують, що Росія створює наступальне військове угруповання поблизу кордонів України, активізувала діяльність спецслужб проти української влади, веде незаконну господарську діяльність із розвідки та видобування корисних копалин на тимчасово окупованих територіях, зокрема на шельфах Чорного та Азовського морів.
У зв'язку з цим Кабінету Міністрів України рекомендовано невідкладно створити міжвідомчий координаційний орган для узагальнення правової позиції держави із підготовки консолідованої претензії України до РФ.
Також Кабмін має оцінити збитки від забруднення навколишнього середовища на півночі тимчасово окупованого Криму. Разом із Донецькою, Запорізькою, Миколаївською, Одеською та Херсонською обласними державними адміністраціями за участю СБУ уряд має розробити механізм взаємодії між органами державної влади, органами місцевого самоврядування і суб'єктами господарювання, які займаються рибогосподарською діяльністю у територіальних водах України, щоб знизити ризик виникнення кризових ситуацій у зв'язку з російською агресією.
Кабмін також має затвердити стратегію інформаційної реінтеграції Автономної Республіки Крим, у місячний термін внести до Верховної Ради України проекти законів про внутрішні води і територіальне море та створити інформаційну систему з вивчення надводної та підводної обстановки в акваторії Чорного та Азовського морів, а також у басейнах річок Дніпро та Дунай.
Міністерство закордонних справ України має повідомити Секретаріат ООН і РФ визначені координати серединної лінії в Азовському морі, Керченській протоці і Чорному морі, яка до укладення двосторонньої угоди є лінією розмежування, тобто лінією державного кордону між українськими і російськими внутрішніми водами.
Міністерство інфраструктури України зобов'язане у місячний термін підготувати плани заходів із розвитку морських портів України в Азовському морі і відреагувати на проблеми в лоцманському обслуговуванні українських та інших суден під час їх проходження через Керченську протоку.
Міністерство екології та природних ресурсів України спільно з Міністерством із питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України має вжити заходів щодо організації моніторингу стану довкілля та дотримання вимог екологічної безпеки на тимчасово окупованих територіях України із залученням міжнародних організацій.
Низку пунктів у рішенні РНБО засекречено.
У квітні російські прикордонники почали зупиняти судна в Азовському морі. Упродовж чотирьох місяців РФ затримала понад 150 іноземних суден, які прямували в українські порти, повідомив 21 серпня прес-секретар Держприкордонслужби України Олег Слободян.
У Держприкордонслужбі зазначили, що Росія має право оглядати судна в межах договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки. Договір 2003 року передбачає, що торгові судна і військові кораблі, а також інші державні судна під прапором РФ чи України, що експлуатують у некомерційних цілях, користуються в Азовському морі і Керченській протоці свободою судноплавства. Угоду про розмежування моря лінією держкордону так і не було підписано.
10 липня в українському парламенті зареєстрували проект постанови №8583 "Про звернення Верховної Ради України до президента, міністра оборони щодо договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки". Автори постанови запропонували главі держави подати у Верховну Раду проект закону про денонсацію договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки.
27 серпня заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль заявила, що денонсація угоди з Росією щодо Азовського моря дасть можливість Кремлю заявити про територіальний спір.
На початку вересня Рада національної безпеки та оборони України затвердила комплекс заходів, спрямованих на захист національних інтересів України у південних регіонах, акваторіях Азовського і Чорного морів.
Голова Держприкордонслужби України Петро Цигикал заявив, що приблизно 270 спецпризначенців скерують на службу в підрозділи на Азовському і Чорному морях.
За словами спеціального представника Державного департаменту США з питань України Курта Волкера, США розглядають можливість надання Україні більшої кількості летальної зброї для посилення протиповітряної оборони та оборони морського узбережжя.
У Кабінеті Міністрів України повідомили 16 вересня, що в Бердянську спустили на воду два артилерійські бронекатери Військово-морських сил України. Зазначали, що до кінця 2018 року в Азовському морі планують створити базу ВМС, щоб протистояти агресивним діям РФ у цьому регіоні.