Порошенко заявив, що в разі переобрання його президентом протягом тижня має відбутися засідання у нормандському форматі
Росія саботує і блокує будь-які переговори щодо України, заявив український президент Петро Порошенко.
Президент України Петро Порошенко в інтерв'ю "Радіо НВ" 10 квітня заявив, що у разі його переобрання на другий строк він найближчим часом ініціює засідання у нормандському форматі.
"Коли мене буде переобрано, в перший тиждень має пройти засідання саміту нормандського формату. Росія саботує і блокує будь-які переговори щодо України. Чому? Бо [президент РФ Володимир] Путін прагне, молиться, чекає, щоб будь-хто, аби не Порошенко... На нормандський саміт буде винесено кілька питань. Перше, яке має бути вирішено негайно: у Росії немає жодних підстав далі затягувати утримування наших військовополонених. За це буде юридична відповідальність, яку понесе РФ. Є міжнародна [Женевська] конвенція, і російський суд не має юрисдикції над українськими громадянами, українськими військовими. А акт нападу кваліфікується міжнародними юристами як акт військової агресії проти військових кораблів суверенної незалежної держави", – сказав Порошенко.
Також президент зазначив, що потрібно негайно винести на засідання Ради безпеки ООН питання введення в Україну миротворчої місії ООН.
За його словами, якщо РФ в Радбезі ООН ветує рішення про миротворців, буде посилено санкції проти неї.
У 2014 році, відразу після анексії Криму, на сході України Росія почала збройну агресію. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на запропоновані Україною факти і докази.
12 лютого 2015 року в Мінську лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Володимир Путін, Франсуа Олланд і Ангела Меркель під час 17-годинних переговорів погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію з виконання Мінських угод і Комплекс заходів з виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення військових дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів у місцеві органи влади тощо. Поки Мінських угод не виконано.
Комплекс заходів підписали екс-президент України, тодішній представник України в мінській групі Леонід Кучма, тодішній посол Росії в Україні Михайло Зурабов, представник ОБСЄ Гайді Тальявіні, а також тогочасні ватажки бойовиків "ДНР" і "ЛНР" Олександр Захарченко та Ігор Плотницький. Повна назва другого документа – Декларація президента Російської Федерації, президента України, президента Французької Республіки і канцлера Федеративної Республіки Німеччина на підтримку Комплексу заходів з виконання Мінських угод. Хоча в назві згадано лідерів чотирьох держав, вони не ставили під документом своїх підписів.
У нормандському форматі – за участю представників України, Франції, Німеччини та Росії – ведуть переговори щодо врегулювання конфлікту.
Глави держав нормандського формату зустрічалися востаннє 19 жовтня 2016 року в Берліні. Тоді сторони домовилися затвердити основу дорожньої карти з реалізації Мінських угод.