Порошенко затвердив національну програму співробітництва з НАТО на 2019 рік
Документ, який затвердив президент України Петро Порошенко, є дорожньою картою щодо впровадження стандартів НАТО.
Президент України Петро Порошенко 10 квітня підписав указ №117/2019 "Про затвердження річної національної програми під егідою комісії Україна – НАТО на 2019 рік". Про це повідомила його прес-служба.
"Це є перша і надзвичайно важлива дорожня карта, що Україна має зробити, які домашні завдання виконати, які програми мають бути реалізовані для того, щоб вийти на ті завдання, які я як президент ставив, щоб уже у 2023 році країна відповідала критеріям, необхідним для підписання плану дій щодо членства в НАТО... Це є фактично наші кроки по кожному з напрямків. Бо це реформування не лише сектору оборони, а це глибинне реформування сектору безпеки. Це реформування сектору верховенства права, це реформування сектору захисту прав і свобод громадян", – сказав він.
Президент висловив сподівання, що вдасться виконати програму на 100% до кінця поточного року.
"Я твердо переконаний, що де-факто ми сьогодні стали східним флангом НАТО. Я щасливий тому, що сьогодні у тренувальних центрах, на полігонах офіцери НАТО спільно з нами працюють для збільшення обороноздатності. Приємно, що у Любліні у штабі українсько-польсько-литовської бригади сьогодні відпрацьовується конкретне бойове злагодження... Хочу наголосити, що критерії, які необхідні для вступу в НАТО, на 93% співпадають із критеріями, які необхідні для вступу в Європейський союз. І саме тому цей документ такий важливий. Саме тому ми так рішуче рухаємося вперед", – додав президент.
Віце-прем'єр-міністр із питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе зазначила, що такий документ в історії України ухвалено вперше.
"Насправді це вперше в історії України, коли ми маємо річну національну програму, яка складається зі стратегічних завдань, які спрямовані на те, щоб ми досягали критеріїв членства в Альянсі", – сказала вона.
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі анексії Криму Росією і початку російської агресії на Донбасі. Наприкінці 2014-го Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики “позаблоковості“. У червні 2017 року парламент підтримав закон, що закріплює намір України вступити в НАТО.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив законопроект про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі й НАТО. Того самого дня Рада схвалила проект постанови, яким закликала НАТО надати Україні план дій щодо членства.
Президент України Петро Порошенко підписав документ 19 лютого. 20 лютого закон було опубліковано в парламентській газеті "Голос України", а 21 лютого він набув чинності.
17 березня президент заявив, що питання про план дій щодо членства в НАТО для України можна буде порушити у грудні 2019 року на Лондонському саміті Альянсу.