Посол Ліон: У дипломатичних відносинах між Ізраїлем та Україною все променисто. У нас немає проблем
Посол Ізраїлю в Україні Джоель Ліон заявив, що є пропозиція про створення комісії істориків, які вивчатимуть, були певні діячі колаборантами під час Другої світової війни чи ні.
У дипломатичних відносинах між Україною та Ізраїлем немає проблем. Про це в інтерв'ю LB.ua, яке вийшло 31 січня, сказав посол Ізраїлю в Києві Джоель Ліон.
"Держава єврейського народу не може прийняти героїзацію кого-небудь, хто носив нацистську німецьку форму під час Другої світової війни. Чи когось, хто дотримувався антисемітських поглядів. Ми вирішили голосно заявити про це. Ми голосно заявили про це. Ми сказали те, що хотіли сказати. Україна сказала, що вона хотіла сказати, і тепер на столі лежить пропозиція про створення комісії істориків, які працюватимуть і все обговорять разом. Зараз ми чекаємо на рішення української сторони про те, що вона готова до цього. Комісія зосередиться на історії та фактах, вона розбереться, була людина колаборантом чи ні. Ми вважаємо, що всі названі нами люди співпрацювали з нацистами. Але, можливо, деякі з них – ні", – сказав він.
Ліон підкреслив, що потрібен діалог на рівні істориків.
"Нинішня ситуація така, що в дипломатичних відносинах між Ізраїлем та Україною все променисто. У нас немає проблем. Ми говоримо про історію, ми нічого не припиняємо, ми говоримо одне з одним. Ми говоримо голосно, тому що це – емоційне питання для вас і для нас. Але суть у тому, що ми хочемо вести діалог на рівні істориків, якщо Україна готова до цього", – сказав посол.
2 січня посол Польщі в Україні Бартош Ціхоцький і посол Ізраїлю Джоель Ліон заявили, що лідери ОУН Степан Бандера й Андрій Мельник, а також письменники Івана Липа та його син Юрій є історичними фігурами, "яких треба раз і назавжди засудити". Посли висловили невдоволення тим, що у грудні 2019 року Львівська міськрада виділила кошти на вшанування пам'яті Бандери, Мельника, а також Івана та Юрія Лип, а Київська міськдержадміністрація 1 січня 2020 року вивісила банер із зображенням Бандери.
3 січня речниця МЗС України Катерина Зеленко заявила, що кожен народ і кожна держава самостійно визначають і вшановують пам'ять своїх героїв.
9 січня посол України в Ізраїлі Геннадій Надоленко під час зустрічі у МЗС Ізраїлю заявив, що відродження та збереження національної пам'яті українського народу є одним із пріоритетних напрямів державної політики України.
13 січня МЗС Ізраїлю, критикуючи Україну, заявило, що збереження пам'яті про Голокост та боротьба з антисемітизмом, зокрема прославлення антисемітів і вбивць євреїв, не є внутрішньою справою країни.
Міністерство закордонних справ України у відповідь заявило, що Київ засуджує будь-які форми нетерпимості та антисемітизму, а органи влади намагаються боротися з його виявами.