Посольства ЄС і Канади розкритикували положення законопроєкту Зеленського щодо судової реформи
Представництво ЄС в Україні та посольство Канади закликали "провести ретельний процес консультацій" перед ухваленням законопроєкту, який передбачає реформу органів суддівського самоврядування, поданого на розгляд Верховної Ради президентом Володимиром Зеленським.
Представництво Євросоюзу в Україні та посольство Канади закликали українську владу провести ретельні консультації щодо законопроєкту №1008, який передбачає внесення змін у законодавство про органи суддівського самоврядування. Про це йдеться в листі, надісланому керівництву Офісу президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів та Генпрокуратури України. Текст листа опублікувала "Судебно-юридическая газета".
Дипломати, зокрема, критично оцінили намір скоротити кількість суддів Верховного Суду і люструвати представників судової гілки влади, які обіймали посади в період президентства Петра Порошенка.
"Застосування люстрації до посадових осіб органів судової системи після Майдану є вкрай проблематичним, оскільки люстрація – це винятковий захід, який не мають застосовувати під час регулярних змін уряду. Замість цього слід застосовувати кримінальні, дисциплінарні та інші відповідні заходи в разі обвинувачень у перевищенні повноважень або інших порушеннях", – ідеться в листі.
Крім того, посли звернули увагу, що роль міжнародних експертів у процесі оцінювання суддів не має бути формальною, а обмеження вибору експертів уже призначеними членами Громадської ради міжнародних експертів може бути неприйнятним для міжнародних організацій.
"Закликаємо вас провести ретельний процес консультацій щодо вищевказаних законопроєктів за участю відповідних експертів із правових питань, громадянського суспільства та міжнародної спільноти", – ідеться у зверненні.
Законопроєкт №1008 про внесення змін у деякі закони про діяльність органів суддівського самоврядування подав на розгляд Верховної Ради 29 серпня президент Володимир Зеленський. Його визначено як невідкладний.