"Потім буде пізно". У ЄС закликали Україну розпочати 2019 року процес ратифікації Римського статуту
За словами глави представництва Європейського союзу в Україні Хюга Мінгареллі, ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду передбачено Угодою про асоціацію між Україною та ЄС.
Україні слід розпочати 2019 року підготовку до ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС) і внесення відповідних змін до судової системи. Про це сьогодні заявив глава представництва Європейського союзу (ЄС) в Україні Хюг Мінгареллі.
Його виступ на 40-му форумі транснаціональної мережі членів парламентів "Парламентарії за глобальні дії" та 10-й Консультативній асамблеї парламентаріїв за МКС і верховенство права, які відбуваються у Верховній Раді (ВР) 16-го і 17 листопада, транслювали на каналі інформаційного управління ВР у YouTube.
"Протягом останніх чотирьох років Україна стикається з воєнною агресією, і ця воєнна агресія призвела до тисяч жертв і багатьох правопорушень прав людини та міжнародного гуманітарного права. Надзвичайно важливо переконатися в тому, щоб ці порушення не залишалися без наслідків для порушників і злочинців", – сказав Мінгареллі.
За його словами, ЄС – на боці України у процесі реалізації реформ, зокрема судової.
"Ми раді тому, що в Україні є таке велике бажання ратифікувати Римський статут, як це було сказано в Угоді про асоціацію між Україною та ЄС у вересні 2017 року. Ми хочемо підтримати ці зобов'язання української влади, тому що вони демонструють бачення і хоробрість України на цьому шляху", – додав глава представництва ЄС.
Він повідомив, що якщо не почати 2019 року трирічну процедуру ратифікації Римського статуту, "потім це зробити буде пізно".
"Тому давайте буде обережними і зробимо це наступного року", – сказав Мінгареллі.
У листопаді 2016 року генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що ВР ухвалила два рішення, якими визнала юрисдикцію МКС у двох конкретних ситуаціях: подіях на Майдані, а також подіях у Криму та на окупованій частині Донбасу.
На його думку, якщо МКС "доведе свою ефективність у цих двох резонансних для українського народу випадках", "Рада ухвалить одноголосне рішення про приєднання до авторитетної міжнародної угоди – Римського статуту".
23 січня 2018 року Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) підтримала резолюцію про гуманітарні наслідки війни на сході України, у якій закликала Київ ратифікувати Римський статут.
МКС, який базується в Гаазі (Нідерланди), діє на підставі Римського статуту, ухваленого в 1998 році і який набув чинності із 2002 року. Він розглядає злочини проти людяності, випадки геноциду, воєнних злочинів. Водночас юрисдикція суду поширюється тільки на ті держави, які ратифікували Римський статут.
Як повідомляють 16 листопада на сайті ВР, за словами президента "Парламентаріїв за глобальні дії", віце-президента Парламентської асамблеї ОБСЄ Маргарет Седерфельт, на сьогодні вже 123 країни є підписантами статуту, а ратифікували його 77 держав (Україна підписала документ, але не ратифікувала).