Позачергові вибори в Раду. ЦВК закликала невідкладно внести зміни до закону про публічні закупівлі
У ЦВК заявили, що чинне законодавство у сфері публічних закупівель не враховує швидкоплинності виборчого процесу під час позачергових виборів, тому без внесення змін до закону можуть не встигнути вчасно надрукувати бюлетені. Через це ЦВК звернулася до президента, Верховної Ради та уряду.
Центральна виборча комісія України звернулася до президента, Верховної Ради, Кабінету Міністрів із проханням невідкладно внести зміни до закону про публічні закупівлі, щоб забезпечити проведення позачергових виборів народних депутатів.
Відповідну постанову ухвалили на засіданні комісії 24 травня, повідомляє її прес-служба у Facebook.
Окрім того, ЦВК закликала Міністерство економічного розвитку і торгівлі невідкладно надати пропозиції для врегулювання питання проведення публічних закупівель.
"Рішення прийнято у зв'язку з тим, що, зважаючи на брак часу для проведення процедур закупівель під час виборчого процесу та можливі ризики відміни зазначених процедур закупівель, комісія позбавлена можливості забезпечити підготовку та проведення цих виборів відповідно до чинного законодавства України у сфері публічних закупівель", – пояснили у ЦВК.
У заяві від 23 травня комісія зазначила, що законодавство не враховує швидкоплинності виборчого процесу під час позачергових виборів, який цього разу триватиме 58 днів. У ЦВК повідомили, що строки і порядок проведення державних закупівель значно перевищують строки виборчого процесу, що може унеможливити виготовлення виборчих бюлетенів, інформаційних плакатів політичних партій, бланків протоколів про підрахунок голосів та їх доправлення, публікацію інформації про виборчий процес у ЗМІ тощо.
Водночас у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі 23 травня заявили, що закон про держзакупівлі дає змогу вчасно провести закупівлі для позачергових виборів Ради.
"У ЦВК є декілька великих закупівель, які робляться на центральному рівні, – це, у першу чергу, бюлетені, які треба надрукувати і доставити на дільниці. Тут, власне, закупівлі як закупівлі навіть не проводяться, тому що це документи суворої звітності із захистом і водяними знаками. Їх друкує поліграфкомбінат "Україна". А далі проводиться велика кількість маленьких, дрібних закупівель конкретних окружних виборчих комісій: хтось купує папір, комусь треба купити урну, комусь, можливо, треба заплатити за інтернет або за якесь розвезення. Усе це – дрібні закупівлі, проведення яких справді займає буквально кілька днів, і якоїсь проблеми воно не складає", – сказав у коментарі "112 Україна" заступник міністра економічного розвитку Максим Нефьодов.
На його думку, вносити зміни до законодавства "під кожні вибори" не потрібно.
21 травня президент України Володимир Зеленський оголосив про розпуск Верховної Ради VIII скликання і призначення позачергових парламентських виборів на 21 липня. 23 травня відповідний указ президента набув чинності. Із 24 травня в Україні автоматично розпочався виборчий процес, заявили у ЦВК.
На позачерговому засіданні парламенту 22 травня депутати не внесли до порядку денного законопроектів президента про зміну виборчої системи та внесення змін у закон про публічні закупівлі. Черговий пленарний тиждень парламенту заплановано на 28–31 травня.