Під час розгляду ідеї патрулів на Донбасі будуть враховувати досвід Хорватії – Пристайко

Пристайко: Ми вирішуємо, як вийти на рішення, щоб у першу чергу забезпечити безпеку на цій території
Фото: ЕРА

Ідею спільного патрулювання території Донецької і Луганської областей висувають від початку переговорів тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі, вона викликає жваве обговорення, заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко.

У процесі обговорення ідеї створення так званих спільних патрулів на Донбасі будуть враховувати досвід Хорватії. Про це міністр закордонних справ України Вадим Пристайко заявив у Мюнхені під час спілкування з журналістами, пише "Укрінформ".

"Ми вирішуємо, як зробити так, враховуючи досвід, наприклад, Хорватії – як вийти на рішення, аби в першу чергу забезпечити безпеку на цій території. Можливо, до того часу, щоб провести вибори", – сказав Пристайко.

За його словами, ідею спільного патрулювання території Донецької і Луганської областей обговорюють від початку переговорів тристоронньої контактної групи з урегулювання конфлікту на Донбасі. Пристайко зазначив, що питання того, наскільки можна дозволити бойовикам брати участь у цих патрулях, завжди стає темою жвавих дискусій.

Президент України Володимир Зеленський заявив на "Українському ланчі" в Мюнхені, що Київ погоджується на спільний контроль території ОРДЛО з "представниками тимчасово окупованих територій" та ОБСЄ, як з умовою для проведення місцевих виборів на Донбасі, повідомляла "Європейська правда".

"Хто може гарантувати безпеку [на окупованій території]? Ми бачимо, що це спільні патрулі. Я порушував це питання на нормандській зустрічі, зараз ми обговорюємо це в Мінську. Я думаю, що у нас є можливість дотиснути, тобто там будуть як українці, так і представники тимчасово окупованих територій, так і ОБСЄ", – говорив президент. Трансляцію виступу з перекладом англійською у Facebook вів фонд Віктора Пінчука (47 хвилина відео).

Джерела "Європейської правди" в українській делегації повідомили, що йдеться про "спільне патрулювання на окупованих територіях української поліції, ОБСЄ та територіальної поліції".

Зеленський підкреслював, що місцеві вибори на Донбасі "не можуть відбутися, поки ми не контролюємо кордон між Україною і Росією". Під час виступу на Мюнхенській конференції 15 лютого він говорив, що Київ хоче провести місцеві вибори "по всій території України, включаючи окремі райони Донецької та Луганської областей, у жовтні 2020 року".

Росія почала збройну агресію на сході України у квітні 2014 року, незабаром після анексії Криму. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку та російською армією і підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької і Луганської областей, з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази.

У 2014–2015 роках було підписано Мінські угоди про врегулювання конфлікту на Донбасі. Серед іншого в документі йдеться, що Україна має повернути контроль над неконтрольованою ділянкою кордону з РФ після проведення виборів в окремих районах Донецької і Луганської областей.

Україна, зі свого боку, наполягає, що вибори мають відбутися після виведення російських військ і найманців та повернення кордону під контроль уряду.

На зустрічі "Нормандської четвірки" у грудні 2019 року лідери України, Франції, Німеччини і Росії домовилися, що варіанти проведення місцевих виборів в ОРДЛО будуть обговорювати у тристоронній контактній групі. Напрацювання мають презентувати лідерам країн на наступній зустрічі, запланованій на березень 2020 року.