Рада Європи оцінила судову реформу в Україні
Результати судової реформи в Україні демонструють позитивну тенденцію в підвищенні професіоналізму, ефективності та якості правосуддя, а також зниженні корупції, зазначили в Раді Європи.
Рада Європи 10 травня оприлюднила експертну оцінку судової реформи в Україні за період із 2014-го до 2018 року, і зробила висновки щодо відповідності реформи європейським стандартам і рекомендаціям.
Як повідомляють у звіті, “вражаючі зусилля в ухваленні законодавчих змін заслуговують на високу оцінку. На законодавчому рівні і значною мірою також на інституціональному рівні цілей, викладених у стратегії [судової реформи], було досягнуто“.
Експерти Ради Європи також вказують на високу ефективність впровадження реформи “порівняно з іншими великими реформами у сфері правосуддя і люстраційними процедурами“.
На думку авторів звіту, результати судової реформи демонструють “позитивну тенденцію в підвищенні професіоналізму, ефективності та якості правосуддя, а також зниженні корупції“.
Водночас у документі зазначено, що "весь процес реформування все ще на перехідному етапі, а тому рано давати якісь остаточні оцінки".
Судову реформу в Україні було розпочато у 2014 році.
У червні 2016 року Верховна Рада ухвалила закон про судоустрій і статус суддів, а також зміни до Конституції в частині правосуддя. Ними було скасовано процедуру призначення суддів президентом на п'ятирічний строк. Також було ліквідовано вищі спеціалізовані суди, створено касаційну інстанцію, яка гарантує захист права на справедливість громадянину України. Передбачено поступове підвищення окладу суддів.
У грудні 2016 року парламент ухвалив закон про створення Вищої ради правосуддя. Цей орган замінив Вищу раду юстиції. Раду у складі 21 члена наділено повноваженнями звільняти суддів із посади, переводити їх в інший суд, давати згоду на затримання чи арешт судді.