Рада має намір відтермінувати створення єдиної системи трансплантації

Рада 4 грудня ухвалила в першому читанні законопроєкт №2457
Фото: rada.gov.ua

За законопроєкт, що регулює питання трансплантації, проголосувало 326 депутатів Верховної Ради.

Верховна Рада 4 грудня ухвалила в першому читанні законопроєкт №2457 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині", передає кореспондент "ГОРДОН".

За документ проголосувало 326 народних депутатів.

Згідно з документом, положення закону України "Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людини", який набув чинності 1 січня 2019 року, не застосовуватимуть до початку роботи Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ), але не пізніше ніж 1 січня 2021 року.

Трансплантацію здійснюватимуть на основі інформації, що міститься на паперових носіях. Отже, Рада має намір відтермінувати створення єдиної системи трансплантації на рік.

Також планують заміну центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері трансплантації, на координаційний центр із трансплантації – спеціалізовану держустанову.

"Пропонується внести зміни до 18 статей і двох пунктів прикінцевих та перехідних положень закону України "Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людини"... Із метою підвищення захисту діяльності у сфері трансплантації пропонується деталізація складу злочину, передбаченого ч. 1 ст. 143 Кримінального кодексу України, та доповнення Кодексу України про адміністративні правопорушення новою ст. 452 щодо порушення встановленого порядку внесення інформації до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації", – написано в пояснювальній записці.

Документ, що дозволяє трансплантацію органів, Верховна Рада ухвалила 17 травня 2018 року. П'ятий президент України Петро Порошенко підписав документ 19 червня.

27 грудня 2018 року Кабмін України затвердив порядок надання згоди на донорство. Він затверджує низку письмових форм для волевиявлення громадян стосовно ймовірного донорства, які заноситимуть до ЄДІСТ. "Кількість заяв, які може подати фізична особа, є необмеженою. Крім того, після подання нової форми заяви дія попередньої автоматично анулюється. Отже, рішення, бути чи не бути донором, людина може змінювати протягом усього життя", – повідомили в Міністерстві охорони здоров'я України.

28 лютого 2019 року Верховна Рада взяла за основу й ухвалила в цілому законопроєкт №9461-д "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині". Він, зокрема, визначає, що до початку роботи ЄДІСТ і протягом наступних трьох місяців після початку роботи системи рішення про можливість або неможливість донорства ухвалюватиме консиліум лікарів.

У МОЗ повідомили, що тестувати й оновлювати ЄДІСТ міністерство почне із квітня 2019 року, а до старту системи інформацію накопичуватимуть у паперовому вигляді.