Рада планує дозволити українцям змінювати по батькові. Під час обговорення депутати говорили про Кварталовичів і Порошенковичів
254 народні депутати України ухвалили в першому читанні законопроєкт, який дозволить українцям після досягнення 14-річного віку змінювати по батькові. Згідно з чинним законодавством, українці можуть змінити тільки ім'я та прізвище.
На засіданні 3 червня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №2450 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо права фізичної особи на зміну по батькові", передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"За" проголосувало 254 депутати за мінімально необхідних 226.
Авторами законопроєкту стала група народних депутатів від "Слуги народу". Документ вносить зміни в Цивільний та Сімейний кодекси України.
Згідно з чинним законодавством, українці можуть змінити тільки ім'я та прізвище. Зміни по батькові не передбачено на законодавчому рівні, що порушує конституційні права громадян, вважають автори законодавчої ініціативи.
Проєкт закону передбачає, що змінити ім'я, прізвище та по батькові зможуть українці, які досягли 14 років, за наявності дозволу від батьків. У разі досягнення 16-річного віку такий дозвіл не потрібен.
Під час подання законопроєкту один з його авторів, народний депутат від "Слуги народу" Володимир Ватрас сказав, що його розробили з метою виконання рішення Європейського суду із прав людини у справі "Гарнага проти України" від 16 травня 2013 року.
Деякі опозиційні депутати з "Батьківщини" і "Європейської солідарності" під час обговорення законодавчого акту висловили занепокоєння, що його можуть використовувати під час виборів для підтасування голосів.
"Хочу нагадати, чому цей закон не було прийнято в попередньому скликанні. Тому що, на жаль, практика зміни прізвища, ім'я та по батькові під час виборів стала дуже поширеною саме з метою створення виборчих клонів. І це, на жаль, ненормальна ситуація, яка мала розвиток саме в Україні", – сказав народний депутат від "Батьківщини" Сергій Власенко.
Він запропонував внести зміни у Виборчий кодекс, де прописати, що якщо людина протягом року перед виборами змінювала прізвище, ім'я і по батькові, то про це має бути відмітка у виборчому бюлетені.
Олексій Гончаренко з "Європейської солідарності" вважає, що, можливо, цей закон має набути чинності після осінніх місцевих виборів.
"Це цікаво, тому що у Верховній Раді може з'явитися багато Кварталовичів, велика група Бенійовичів. Наприклад, Олександр Бенійович або навіть два Бенійовичі. У нас може з'явитися Микола Велюрович, а в уряді – Откатовичі. Це теж цікаво! І найголовніше: Володимир Олександрович може нарешті (бо він так себе відчуває) стати Володимиром Володимировичем. Не дай боже, не Володимиром Іллічем. Може, Володимиром Карантиновичем. Хоча, звичайно, набагато ближче Володимиром Поліграфовичем. А насправді найголовніше, щоб не став Володимиром Ростовичем", – сказав Гончаренко.
Народний депутат Ігор Гузь із групи "За майбутнє" назвав Гончаренка грамотієм.
"Передаю привіт Олексію Порошенковичу, це може теж стати печаточкою", – сказав він.