Рада розблокувала підписання закону про перезавантаження Верховного Суду
Голова Верховної Ради Дмитро Разумков має право підписати закон про перезавантаження Верховного Суду й передати його на підпис президенту Володимирові Зеленському.
Верховна Рада 31 жовтня відмовилася скасувати рішення про ухвалення в цілому законопроєкту №1008 "Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності органів судового самоврядування", передає кореспондент "ГОРДОН".
Нардепи не підтримали відповідних проєктів постанов №1008-П, №1008-П1 і №1008-П2.
Отже, голова парламенту Дмитро Разумков має право підписати законопроєкт про перезавантаження Верховного Суду й передати його на підпис президенту Володимирові Зеленському.
Верховна Рада 16 жовтня ухвалила в другому читанні й у цілому законопроєкт №1008.
Якщо закон підпише Зеленський, склад Верховного Суду буде скорочено із 200 до 100 суддів. Також буде внесено зміни в діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів. ВККС стане колегіальним органом. Запропоновано скоротити кількість членів ВККС із 16 до 12. Також при Вищій раді правосуддя буде створено комісію з моралі й етики, а перелік посад, на які поширюється люстрація, буде розширено. Відповідні зміни буде внесено до законів "Про судоустрій і статус суддів", "Про очищення влади" та "Про Вищу раду юстиції".
Депутати два дні розглядали приблизно 300 поправок, поданих до другого читання законопроєкту. У першому читанні документ ухвалили 12 вересня.
16 жовтня нардепи спершу провалили, а потім підтримали поправку віцеспікера Верховної Ради Руслана Стефанчука, у якій ішлося про звільнення членів Вищої ради правосуддя за погодженням із міжнародними експертами. Без цієї поправки члени ВРП могли звільняти себе самостійно.
Перед голосуванням за проєкт закону в цілому нардеп від "Європейської солідарності" Іванна Климпуш-Цинцадзе заявила, що документ не відповідає європейським нормам.
Усі парламентські фракції, окрім "Слуги народу", проголосували проти документа.
Зеленський подав у Раду законопроєкт №1008 29 серпня. Посольства ЄС і Канади розкритикували пропозиції українського президента. Дипломати, зокрема, критично оцінили намір скоротити кількість суддів Верховного Суду й люструвати представників судової гілки влади, які обіймали посади в період президентства Петра Порошенка.
Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич заявила про стурбованість у зв'язку з імовірними наслідками для незалежності судової системи України.