Рада закликає Євросоюз підтвердити стратегічну роль України у постачанні газу і не допустити будівництва "Північного потоку – 2"
За постанову "Про звернення Верховної Ради України до інституцій ЄС щодо поглиблення співробітництва між Україною та Європейським союзом" проголосувало 233 нардепи.
Парламент 5 липня ухвалив постанову №8551 "Про звернення Верховної Ради України до інституцій ЄС щодо поглиблення співробітництва між Україною та Європейським союзом", передає кореспондент "ГОРДОН".
"За" документ проголосувало 233 народні депутати.
"Прийняття звернення дозволить закликати Європейський союз підтвердити стратегічну роль України як держави-транзитера для постачань газу до Європейський союзу, що має ключове значення для обох сторін, а також закликати до вжиття заходів для унеможливлення будівництва політично вмотивованого проекту транзитного газопроводу "Північний потік – 2", який загрожує енергетичній безпеці України та всієї Європи", – зазначено в пояснювальній записці до документа.
Також підкреслюють, що "метою прийняття звернення є привернути увагу інституцій Європейського союзу напередодні 20-го саміту Україна – ЄС у необхідності посилити тиск на Російську Федерацію для негайного і безумовного звільнення всіх незаконно утримуваних у Російській Федерації громадян України, які протиправно ув’язнені з політичних мотивів, негайного звільнення заручників, які утримуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій і Луганській областях, а також на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь".
14 червня віце-президент Єврокомісії Марош Шевчович говорив, що тристоронні переговори між РФ, Україною і Росією про транзит російського газу до Європи відбудуться на початку липня. За його словами, було досягнуто 100-відсоткового консенсусу, що і після 2019 року транзит газу через Україну збережеться. Договір про транзит газу в Європу, укладений між "Газпромом" і "Нафтогазом", діє до 2019 року.
Побоювання щодо подальшого транзиту газу викликані будівництвом російських газопроводів "Північний потік – 2" і "Турецький потік". Україна вважає, що будівництво цих газопроводів суперечить не тільки її інтересам, але й інтересам Європи. За словами президента РФ Володимира Путіна, збереження постачань газу через Україну буде залежати від економічної доцільності.
Спікер Міністерства закордонних справ України Мар'яна Беца повідомляла 20 травня, що в Росії утримують за політичними мотивами 24 українців, а в окупованому Криму – понад 40. За даними СБУ, на непідконтрольній території Донбасу продовжують утримувати 113 українських заручників.