Радник Зеленського з безпеки: Нам немає сенсу проводити сьогодні референдум щодо НАТО. Він нам нічого не дає
За словами Івана Апаршина, радника з безпеки Володимира Зеленського, який переміг на президентських виборах, в України мають бути такі аргументи, щоб у представників НАТО не виникло навіть сумнівів, що країна готова до вступу в Альянс.
Щоб протистояти масштабній агресії Росії, Україна має стати членом НАТО, заявив 23 квітня в ефірі телеканала ZIK Іван Апаршин, радник із питань безпеки Володимира Зеленського, який переміг на президентських виборах.
"Я буду наполягати на тому, що нам немає сенсу проводити сьогодні референдум. Він нам нічого не дає. Давайте ми спочатку пройдемо цей шлях, реалізуємо план співробітництва України і НАТО під егідою комісії "Україна – НАТО", який нібито за формою є приблизно планом ПДЧ [планом дій щодо членства]. І коли ми будемо як країна готові, то ми не будемо просити, щоб нам надали можливість. Ми скажемо: ми готові. Але чи готові ви нас прийняти?" – заявив Апаршин.
За його словами, в України мають бути такі аргументи, щоб у представників НАТО "не було навіть сумнівів" у тому, що країна готова до вступу в Альянс.
Радник Зеленського зазначив, що ідея референдуму полягає в тому, щоб провести його тільки тоді, коли Україна підготується до вступу в НАТО.
"Я так розумію, питання поки не обговорюється, коли його проводити. А може, взагалі не треба буде проводити", – сказав Апаршин.
Він додав, що переконуватиме Зеленського в тому, що Україні необхідно бути членом Альянсу, водночас тільки чотири країни НАТО проводили референдуми про вступ.
"Хто б мені що сьогодні не доводив, ми не зможемо ні в найближчій перспективі, ні в середньостроковій перспективі знайти ресурси... щоб протистояти широкомасштабній агресії Російської Федерації. Ми зможемо це зробити, тільки гарантовано будучи членом колективної системи безпеки... Референдум – це форма, а мене цікавить зміст", – додав радник Зеленського.
21 квітня 2019 року в Україні відбувся другий тур виборів президента, явка становила 61,37%. Згідно з даними опрацювання 100% електронних протоколів, за Зеленського проголосувало 73,22% виборців, за чинного главу держави Петра Порошенка – 24,45%.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі анексії Криму Росією та початку російської агресії на Донбасі. Наприкінці 2014-го Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики “позаблоковості“. У червні 2017 року парламент підтримав закон, що закріплює намір України вступити до НАТО.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України у Європейському союзі та НАТО. Того ж дня Рада схвалила проект постанови, яким закликала НАТО надати Україні план дій щодо членства. Чинний глава держави Петро Порошенко підписав закон.
17 березня 2019 року Порошенко заявив, що питання про план дій щодо членства в НАТО для України можна буде порушити в грудні 2019 року на лондонському саміті Альянсу. 10 квітня Порошенко затвердив національну програму співробітництва з НАТО на 2019 рік. Глава держави у квітні 2019 року також підписав указ про європейську та євроатлантичну інтеграцію України.
В інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 18 квітня, Зеленський говорив, що референдум про вступ України до Євросоюзу і НАТО потрібно проводити тоді, коли люди будуть до нього готові. "Чому ми говоримо про Європу, НАТО і про референдум? Коли люди будуть готові, тоді тільки референдум. Ви ж розумієте – ми обрали напрям у Європу, однозначно, ми хочемо бути не совком, ми хочемо бути європейською державою, так, так, так. НАТО – клас, безпека, рівень армії, усе зрозуміло. Але я хочу об'єднати країну", – заявив Зеленський.