Рішення про повернення Росії в ПАРЄ було помилковим – Волкер
Повернення російської делегації в Парламентську асамблею Ради Європи завдало великої шкоди авторитету ПАРЄ, заявив спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.
Рішення про повернення Росії в ПАРЄ було помилковим. Таку думку в інтерв'ю журналу "Український тиждень" висловив спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.
ПАРЄ була найважливішою організацією із захисту демократичних інститутів та прав людини в Європі, і такий крок завдав великої шкоди її авторитету, сказав Волкер.
За його словами, це не означає, що Європа зараз перегортає сторінку й забуває про російську агресію. Навпаки, наразі зростає занепокоєння через втручання РФ у демократичні процеси в західноєвропейських країнах.
"Тепер є чіткість у тому, як люди говорять про Росію. Є стурбованість через загрозу національному суверенітету з боку Москви: скоєння вбивств, замахів на життя на території європейських країн, таких як Великобританія, застосування хімічної зброї та взагалі готовність використати її. Є глибоке розчарування відсутністю російської реакції на низку питань, які викликають занепокоєння у Східній та Центральній Європі, а подекуди й у Західній, як-от подальша реалізація проєкту "Північний потік – 2", вплив Кремля на Європу через енергетичну політику. Санкції ЄС зберігаються вже тривалий час. Навіть такі люди, як лідер італійської "Північної ліги" Маттео Сальвіні, починають розуміти, що відносини з Росією матимуть певні наслідки. Ми це бачили в Австрії з відставкою уряду після скандалу з відеозаписами. Роль Росії дедалі більше розглядається як негативна. І я думаю, що в Європі опір їй насправді посилюється", – сказав Волкер.
У ніч на 25 червня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію про зміну санкційного механізму, яка дала змогу Росії повернутися в асамблею. 26 червня ПАРЄ 116 голосами (проти – 62, утрималося – 15) ухвалила резолюцію про підтвердження повноважень делегації РФ без обмежень. Українські депутати заявили, що на знак протесту покидають сесію асамблеї.
26 червня представники делегацій України, Грузії, Польщі, Словаччини, Литви, Латвії та Естонії зачитали заяву про спільні дії у зв'язку із кризою в ПАРЄ, до якої призвело зняття санкцій із Росії. 1 липня до заяви приєдналася делегація Швеції. Країни підготують спільну резолюцію щодо ситуації в асамблеї.
Регламентний комітет ПАРЄ передав у Венеціанську комісію для вивчення питання про повноваження депутатів, обраних у російський парламент за партійними списками за допомогою голосів жителів окупованого Криму.
Як пише "Європейська правда", на наступній сесії ПАРЄ можуть повторно оскаржити повноваження російської делегації в разі, якщо Венеціанська комісія підтвердить, що російських депутатів обрано нелегально через голоси кримчан.
Росію позбавили права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – відразу після анексії Криму та початку воєнних дій на Донбасі. На знак протесту у 2017 році Росія зупинила сплату внесків до бюджету Ради Європи (приблизно €33 млн на рік), що призвело до фінансової кризи в організації. У Росії заявили, що РФ виплатить Раді Європи борг за внесками, якщо ПАРЄ "усуне загрозу дискримінації національних делегацій".
У попередні роки вже було кілька спроб зняти санкції з російської делегації в ПАРЄ (цю ідею підтримував генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд), але вони не мали успіху.