Росія оскаржила у Верховному суді Швейцарії арбітражні рішення на користь "Укрнафти" та інших українських компаній

У Росії вимагають скасування рішення про стягнення компенсації на користь "Укрнафти"
Фото: Укрнафта / Facebook

12 квітня міжнародний арбітражний суд ухвалив рішення стягнути з Російської Федерації на користь "Укрнафти" $44,45 млн за експропріацію майна в анексованому Криму. Мін'юст РФ повідомив про подання заяв до швейцарського суду про скасування рішення, зазначивши, що півострів Крим нібито є суверенною територією Росії.

Росія подала до Верховного суду Швейцарії заяви про скасування рішень міжнародного арбітражу щодо позовів українських компаній "Укрнафта", "Стабіл" та інших. Про це повідомила прес-служба міністерства юстиції РФ.

Позови було подано 27 травня, отримано судом 31 травня, ідеться в повідомленні.

За даними мін'юсту, у заявах наведено аргументи, що підтверджують "неправомірність ухвалених арбітражними трибуналами рішень" на користь українських підприємств.

Позови було подано за арбітражним регламентом ЮНСІТРАЛ на підставі угоди між Росією та Україною про заохочення та взаємний захист інвестицій. Вимоги позивачів пов'язані з експропріацією їхнього майна в Криму після анексії півострова.

"По-перше, арбітри ухвалили рішення на користь позивачів, не встановивши, що півострів Крим є суверенною територією Росії. Однак трибунал ухвалив, що Росія є відповідальною згідно з нормами двосторонньої угоди між РФ і Україною. По-друге, інвестиції позивачі придбали в незаконний спосіб, зокрема через корпоративні захоплення й незаконну приватизацію. Арбітражне рішення, що захищає такого інвестора, не може бути визнано і втілено в дію в країнах із розвиненою системою права", – заявили в російському міністерстві.

У квітні 2014 року, після анексії АР Крим Російською Федерацією, незаконні збройні формування держави-агресора захопили адміністративні будівлі та 16 автозаправних станцій ПАТ "Укрнафта".

У жовтні 2014 року "Укрнафта", керуючись положеннями ч. 1 ст. 9 угоди між Кабінетом Міністрів України і урядом РФ про заохочення і взаємний захист інвестицій, повідомила державі-агресорові про порушення прав компанії. У РФ звернення "Укрнафти" проігнорували, після чого українська сторона передала спір до арбітражного суду відповідно до арбітражного регламенту комісії ООН з права міжнародної торгівлі.

Позов було взято до розгляду навесні 2016 року.

26 червня 2017 року арбітражний суд визнав наявність у нього юрисдикції розглядати спір за договором. РФ оскаржила це рішення у Верховному суді Швейцарії, але останній у жовтні 2018 відхилив російський позов.

12 квітня 2019 року арбітражний суд ухвалив рішення стягнути з Російської Федерації на користь ПАТ "Укрнафта" $44 455 012. У компанії зазначили, що позитивного рішення арбітражного суду вдалося досягти за сприяння міноритарних акціонерів "Укрнафти", які допомогли у виборі способу захисту порушених прав і сприяли оплаті арбітражних витрат.

Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.