Розпуск Ради і дострокові вибори 14 липня. ЗМІ опублікували попередній текст указу Зеленського
У розпорядженні "Страны" та "Обозревателя" опинився попередній текст указу про розпуск парламенту, який новообраний президент Володимир Зеленський може підписати після інавгурації.
Новообраний президент України Володимир Зеленський 20 травня може підписати указ про достроковий розпуск Верховної Ради і призначення позачергових виборів. Видання "Страна" опублікувало проект указу, переданий джерелами з оточення Зеленського.
У проекті йдеться, що, починаючи з 19 лютого 2016 року, після виходу з коаліції фракцій "Батьківщина" і "Самопоміч", у коаліції залишається менше ніж 226 депутатів, тобто менше ніж половина конституційного складу парламенту. На цій підставі у президента є право розпустити Верховну Раду VIII скликання.
Згідно з текстом документа, Зеленський запропонує призначити позачергові вибори до Верховної Ради України на 14 липня 2019 року.
Остаточного тексту не затверджено, як не затверджено й остаточного рішення про розпуск Ради, сказало джерело "Страны".
Видання "Обозреватель" підтвердило наявність проекту указу про розпуск парламенту, датованого 20 травня – днем інавгурації Зеленського.
Член команди новообраного президента Руслан Стефанчук в ефірі телеканала NewsOne 7 травня не дезавуював повідомлення про підготування указу.
"Я відверто скажу, ми опрацьовуємо різні варіанти підходів. Це залежатиме від співпраці з органами державної влади. Але одним із варіантів розвитку подій дійсно є розпуск парламенту. Як воно буде, думаю, ми дізнаємося найближчим часом від Зеленського", – пояснив Стефанчук.
Він підкреслив, що розпуск парламенту залежить від того, чи буде Рада шукати взаєморозуміння з новим главою держави.
В інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому 18 квітня, Зеленський говорив, що в разі перемоги на виборах "буде думати" про розпуск Верховної Ради, якщо встигне у визначені законом строки.
Спікер парламенту Андрій Парубій заявляв, що не допустить розпуску парламенту. Він говорив, що підстав для передчасного припинення повноважень Ради немає, а 27 травня зникне навіть теоретична можливість для цього.
Однак 17 травня Парубій оголосив про припинення існування коаліції "Європейська Україна", оскільки з неї вийшла фракція "Народний фронт".
Розпочався 30-денний термін, протягом якого депутати мають створити у Раді нову коаліцію. Президент має право оголосити про розпуск парламенту і призначити дострокові вибори у разі, якщо її не буде створено за цей час. Водночас чергові вибори до Верховної Ради заплановано на 27 жовтня 2019 року; за законом розпуск парламенту менше ніж за шість місяців до чергових виборів неможливий.
Інавгурація Зеленського, який став переможцем виборів президента України, має відбутися 20 травня.